Statek Crew Dragon dokujący do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Źródło: Wikipedia Commons

Historyczna misja NASA i SpaceX tuż-tuż. Gdzie obejrzymy start

Misja Crew Dragon Demo-2 to pierwsza od 2011 roku misja wysyłająca w kosmos astronautów z terenu Stanów Zjednoczonych. To również pierwsza taka misja z wykorzystaniem komercyjnych rakiet dostarczonych przez firmę Elona Muska, SpaceX. Start misji został zaplanowany na 27 maja.

Zarówno statek Crew Dragon, jak i rakieta Falcon 9, które wyślą dwójkę astronautów na orbitę okołoziemską zostały zbudowane przez SpaceX.

Ostatnia taka misja w 2011 roku

8 lipca 2011 roku wraz z lotem Atlantis zakończył się program lotów w kosmos za pomocą wahadłowców. Od tego momentu NASA była uzależniona od pomocy Rosjan, jeżeli chcieli wysyłać swoich astronautów w kosmos za pomocą rakiet Sojuz. Po 9 latach załogowe loty kosmiczne wracają na teren Stanów Zjednoczonych. Wszystko dzięki firmie Elona Muska, SpaceX, która na potrzeby misji zbudowała rakietę Falcon 9 oraz statek Crew Dragon.

Kombinezony jak z gier komputerowych

Ostatnio zaprezentowane zostały również kombinezony, z których astronauci skorzystają w trakcie misji. Mają one bardzo nowoczesny wygląd, a ich twórca, Elon Musk nie ukrywa faktu, że podczas ich projektowania jego zespół mocno inspirował się grami takimi jak Halo i Mass Effect.

Astronauci misji Crew Dragon w kombinezonach.

Gdzie oglądać przebieg misji

Harmonogram misji Crew Dragon Demo-2 oraz planowanych przez NASA transmisji wygląda następująco:
Środa, 27 maja, godz. 18:15 - rozpoczęcie transmisji na kanałach NASA
Środa, 27 maja, godz. 22:44 - planowany start rakiety Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon
Czwartek, 28 maja, godz. 17:29 - dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Czwartek, 28 maja, godz. 19:55 - wejście astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Wszystkie etapy misji można oglądać na wszystkich portalach NASA, w tym na YT i Twitchu oraz za pomocą aplikacji mobilnej NASA.

Następny artykuł