Grafika "Z ostatniej chwili"
Źródło: Techgame

Crew Dragon doleciał do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Przed chwilą astronauci poruszający się statkiem Crew Dragon zadokowali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Zanim będą mogli spotkać się z załogą, minie jeszcze chwila.

Wczoraj wystartowała historyczna misja kosmiczna, która mogła się odbyć dzięki współpracy NASA i SpaceX. Pierwszy raz od prawie 10 lat amerykanie wysłali swoich astronautów w przestrzeń kosmiczną z terenu Stanów Zjednoczonych.

Pierwsza taka misja w historii

Połączenie sił kosmicznej firmy Elona Muska, czyli SpaceX, i NASA otworzyło nowy rozdział w historii lotów kosmicznych. Po raz pierwszy prywatna firma była odpowiedzialna za wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną amerykańskich astronautów. Misja miała początkowo odbyć się w środę (27 maja) jednak warunki pogodowe na to nie pozwoliły. Kolejny termin został ustalony na sobotę, 30 maja. Wszystko przebiegło zgodnie z planem i astronauci wyruszyli w historyczną podróż bez dalszych problemów.

Astronauci dotarli do ISS

Przed chwilą (stan na godzinę 16:16) astronauci dotarli do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Udało im się bez problemu zadokować statek kosmiczny Elona Muska, Crew Dragon, do ISS. Zanim astronauci dołączą do swoich kolegów z Rosji i USA, którzy obecnie przebywają na ISS muszą jednak poczekać aż ustabilizuje się ciśnienie i wypełnią się kolejne procedury dokujące. Według harmonogramu, kapsuła doleciała do Stacji wcześniej niż planowano. Zadokowała do ISS nad granicą między Chinami a Mongolią. Kolejna misja załogowa w zakontraktowanym na 2,6 miliarda dolarów projekcie ma się odbyć już w sierpniu. Łącznie NASA i SpaceX przeprowadzą jeszcze sześć takich lotów.

Następny artykuł