Noc perseidów
Źródło: The 2010 Perseids over the VLT

Noc Perseidów nad Polską już dziś. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
12 Sierpnia 2020

Już dzisiaj w nocy z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli zaobserwować fenomenalne zjawisko astronomiczne. Tak zwana noc Perseidów będzie widoczna gołym okiem.

Noc Perseidów to niesamowite zjawisko astronomiczne. W tym roku przypada na 11 i 12 oraz 12 i 13 sierpnia.

Noc Perseidów już dziś!

Fantastycznie wyglądające zjawisko często nazywane jest także deszczem meteorów. Całość wygląda kapitalnie i zachęcamy do obserwacji. Meteor to “ślad pozostawiony przez rozpędzony fragment materii, który przelatuje przez atmosferę. Zwykle jest nim meteoroid”. Wspomniany meteroid bardzo mocno się rozgrzewa, a następnie wyparowuje. Wszystko to dzieje się zanim zdąży dotrzeć do powierzchni Ziemi. Sama nazwa zjawiska czyli Perseidy, pochodzi od gwiazdozbioru, z którego nadlatują spadające gwiazdy. Jest jeszcze jedna ważna adnotacja o której warto wspomnieć w tym momencie. Mianem Perseidów określa się najbardziej regularny rój, który możemy zobaczyć na własne oczy, gdy Ziemia przechodzi przez chmurę drobin pozostawionych przez kometę.

Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły oceanNa planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły oceanCzytaj dalej

Noc Perseidów widoczna gołym okiem

Zjawisko można obserwować regularnie co roku. Obserwatorzy wskazują konkretne letnie noce, kiedy Perseidy są najlepiej widoczne. Przypominamy również, że całe wydarzenie można zaobserwować gołym okiem. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu jak teleskop. W tym roku najlepiej widoczne są podczas dwóch nocy - z 11 na 12 sierpnia i z 12 na 13 sierpnia. Aby całe zjawisko było najlepiej widoczne, najlepiej jest się udać w miejsca oddalone od miasta. Takie gdzie widok nieba nie będzie zakłócony przez żadne światła latarni. Warto również uzbroić się w cierpliwość. Najwięcej Perseidów będzie można zaobserwować po północy i nad ranem. Kapitalny spektakl będzie również transmitowany online przez Centrum Nauki Kopernik i Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Jednostka badawcza zaprezentuje niebo w różnych miejsca w całej Polsce. Dodatkowo, transmisja będzie okraszona komentarzami ekspertów. Zachęcamy wszystkich do obserwowania nieba, zjawisko Nocy Perseidów wygląda kapitalnie i dzieje się raz do roku. Warto również zaopatrzyć się w ciepłą odzież, dzisiejsza noc będzie dość chłodna. Noc Perseidów będzie widoczna gołym okiem, zachęcamy do zrezygnowania z lornetek, niepotrzebnie ograniczą nasze pole widzenia.

Nadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemNadchodzi deszcz spadających gwiazd. Będą widoczne gołym okiemCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Morze gwiazd u wybrzeży Malediwów. Niesamowite zjawisko uchwycone na nagraniu
  2. Naukowcy odebrali błysk radiowy z naszej galaktyki. To pierwszy taki przypadek w historii
  3. Na planecie w Układzie Słonecznym może istnieć życie. Pod powierzchnią znajduje się ciekły ocean
  4. Naukowcy odkryli składnik konieczny do powstania życia. Pochodzi z gwiazd

Następny artykuł