Techgame.pl
Noc perseidów

The 2010 Perseids over the VLT

Noc Perseidów nad Polską już dziś. Zjawisko będzie widoczne gołym okiem

12 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Albert Długoszewski

Udostępnij:

Już dzisiaj w nocy z 12 na 13 sierpnia będziemy mogli zaobserwować fenomenalne zjawisko astronomiczne. Tak zwana noc Perseidów będzie widoczna gołym okiem.

Noc Perseidów to niesamowite zjawisko astronomiczne. W tym roku przypada na 11 i 12 oraz 12 i 13 sierpnia.

Noc Perseidów już dziś!

Fantastycznie wyglądające zjawisko często nazywane jest także deszczem meteorów. Całość wygląda kapitalnie i zachęcamy do obserwacji. Meteor to “ślad pozostawiony przez rozpędzony fragment materii, który przelatuje przez atmosferę. Zwykle jest nim meteoroid”. Wspomniany meteroid bardzo mocno się rozgrzewa, a następnie wyparowuje. Wszystko to dzieje się zanim zdąży dotrzeć do powierzchni Ziemi. Sama nazwa zjawiska czyli Perseidy, pochodzi od gwiazdozbioru, z którego nadlatują spadające gwiazdy. Jest jeszcze jedna ważna adnotacja o której warto wspomnieć w tym momencie. Mianem Perseidów określa się najbardziej regularny rój, który możemy zobaczyć na własne oczy, gdy Ziemia przechodzi przez chmurę drobin pozostawionych przez kometę.

Noc Perseidów widoczna gołym okiem

Zjawisko można obserwować regularnie co roku. Obserwatorzy wskazują konkretne letnie noce, kiedy Perseidy są najlepiej widoczne. Przypominamy również, że całe wydarzenie można zaobserwować gołym okiem. Nie potrzebujemy do tego specjalistycznego sprzętu jak teleskop. W tym roku najlepiej widoczne są podczas dwóch nocy - z 11 na 12 sierpnia i z 12 na 13 sierpnia. Aby całe zjawisko było najlepiej widoczne, najlepiej jest się udać w miejsca oddalone od miasta. Takie gdzie widok nieba nie będzie zakłócony przez żadne światła latarni. Warto również uzbroić się w cierpliwość. Najwięcej Perseidów będzie można zaobserwować po północy i nad ranem. Kapitalny spektakl będzie również transmitowany online przez Centrum Nauki Kopernik i Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Jednostka badawcza zaprezentuje niebo w różnych miejsca w całej Polsce. Dodatkowo, transmisja będzie okraszona komentarzami ekspertów. Zachęcamy wszystkich do obserwowania nieba, zjawisko Nocy Perseidów wygląda kapitalnie i dzieje się raz do roku. Warto również zaopatrzyć się w ciepłą odzież, dzisiejsza noc będzie dość chłodna. Noc Perseidów będzie widoczna gołym okiem, zachęcamy do zrezygnowania z lornetek, niepotrzebnie ograniczą nasze pole widzenia.

Podobne artykuły

Meteoryty Erg Chech

Nauka

Naukowcy znaleźli niezwykły meteoryt. Jest starszy od Ziemi

Czytaj więcej >
"Pająki" na Marsie

Nauka

NASA udokumentowała pająki na powierzchni Marsa. Naukowcy wyjaśniają pochodzenie struktur

Czytaj więcej >
Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Chmura na Marsie

Nauka

Naukowcy poznali zagadkę tajemniczej chmury na Marsie. Zaskakujące rozwiązanie

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >