GeForce RTX 2080 Nvidia
Źródło: nvidia.com

Nieoficjalnie: Już nie kupicie niektórych kart graficznych z serii RTX 2000. Starsze modele podrożeją

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Lipca 2020

Nvidia już od jakiegoś czasu "przecieka" w sprawie nowej serii RTX 3000. Premiera tych układów okazuje się jednocześnie końcem produkcji niektórych modeli RTX 2000. Niestety, złych wieści jest jeszcze więcej. Poprzednie układy prawdopodobnie podrożeją.

Lubicie GeForce RTX z serii 2000? To dobrze, ale części z tych układów graficznych już nie kupicie. Nvidia wycofuje ich produkcje zastępując je nowym hardware.

RTX 2000 odchodzi do lamusa (już?!)

Azjatycki serwis ITHome donosi jakoby Nvidia postanowiła wstrzymać produkcję swoich układów graficznych z serii RTX 2000. Chodzi tu jednak na szczęście nie o całą serię, a o modele z wyższej półki cenowej. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami przekazanymi przez wspomniany serwis, taki krok podjęty został chęcią promocji nadchodzącej serii RTX 3000. Modele, których już możecie nie znaleźć w sprzedaży, to:

  • GeForce RTX 2070
  • GeForce RTX 2070 SUPER
  • GeForce RTX 2080 Super
  • GeForce RTX 2080 Ti

Nadchodzi nowa seria GeForce

Nvidia ma rzekomo skupić się na produkcji i promocji nadchodzącej serii GeForce RTX 3000. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej przecieków odnośnie dokładnych specyfikacji tych kart, jednak żadne info nie zostało oficjalnie potwierdzone. Wiemy jedynie, że nowa generacja układów będzie wspierana przez GPU Ampere. Przypuszcza się, że premiera kart graficznych z serii RTX 3000 odbędzie się w okoliacach września, jednak tu również nie znamy dokładnej daty.

Chcesz RTX 2000? Kup teraz

Liczymy, że użytkownicy RTX 2000 z wyższej półki cenowej nie zostaną po prostu wystawieni na lód. Nvidia być może kończy ich produkcję, gdyż nowe układy mogą okazać się o podobnej wydajności lub chociaż ze zdecydowanie lepszym wspieraniem choćby ray tracingu. Tłumaczyłoby to również pozostawienie tańszych modeli w rodzaju RTX 2060, które mogą okazać się odbiegające cenowo od nowych kart z serii 3000. Warto tu wspomnieć jednak, że tańsze układy mogą podrożeć - mowa tu zarówno o wspomnianych RTX 2060, jak i nawet... GTX 1660 SUPER. Z tego względu lipiec wydaje się idealny na dokładnie przemyślenie kwestii zakupu nowego układu graficznego.

Następny artykuł