Figurka Pacmana na tle gry.
Źródło: flickr

40 lat uciekania i gonienia duszków. Urodziny Pac-mana świętuje cały Internet

Gra Pac-Man zadebiutowała 22 maja 1980 roku i szturmem wzięła serca młodocianych graczy. Gra wyprodukowana przez japońskie studio Bandai-Namco obchodzi właśnie 40 urodziny. Rocznice świętuje cała branża.

Na początku Pac-Man był dostępny jedynie na automatach. Szybko trafił jednak na domowe konsole i komputery, takie jak Commodore 64, czy Atari 2600. Żółtego żarłoka uciekającego przed duchami pokochali wszyscy.

Święto wszystkich graczy

Z okazji czwartej dekady na karku poczciwego Pac-Mana właściciele praw wypuścili na rynek specjalną wersję innej klasycznej, japońskiej zabawki – Tamagotchi w wersji z Pac-Manem. Ale urodziny świętują również inne firmy. NVIDIA z tej okazji stworzyła zupełnie nową wersję oryginalnej gry za pomocą technologi NVIDIA GameGAN. Studio odpowiedzialne za inną, już kultową grę, czyli Minecraft dodali z kolei do swojej gry specjalny dodatek nawiązujący do okrągłej rocznicy japońskiego stworka.

Kilka słów o jubilacie

Pac-Man został stworzony przez Toru Iwataniego, którego, do stworzenia bohatera, zainspirowała pizza, a raczej jej kształt po wyjęciu kilku kawałków z pudełka. Niewiele brakowało, a Pac-Mana znalibyśmy pod trochę inną nazwą. Pierwotna nazwa bohatera odnosiła się bowiem do krążka hokejowego, czyli Puck-Man. Nazwa została jednak w ostatniej chwili zmieniona ze względu na konotacje do innego angielskiego słowa, które nie kojarzyło się już tak dobrze. Co więcej, duszki, z którymi walczymy w grze mają swoje imiona i charaktery. Czerwony, to Blinky – jego zadaniem jest gonitwa za naszym bohaterem, różowy, to Pinky - on próbuje zastawić na nas pułapkę przewidując, w którym kierunku będziemy się poruszać, niebieski duszek to Inky – jego zachowanie uzależnione jest od pozycji duszka czerwonego i pozycji gracza, ostatni, pomarańczowy duszek, to Clyde. On niespecjalnie zwraca uwagę na gracza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Valorant oficjalnie zadebiutuje już wkrótce. Riot Games szykuje sporo nowości
  2. Przegląd gier rodzinnych i towarzyskich. Supercena PS4
  3. Weekend Promocji w sklepie PlayStation Store! Kilka tytułów poniżej 100 zł
  4. Nowe gry na Xbox Game Pass! Alan Wake, Cities: Skylines i Minecraft Dungeons
Następny artykuł