Techgame.pl
Figurka Pacmana na tle gry.

flickr

40 lat uciekania i gonienia duszków. Urodziny Pac-mana świętuje cały Internet

23 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Gra Pac-Man zadebiutowała 22 maja 1980 roku i szturmem wzięła serca młodocianych graczy. Gra wyprodukowana przez japońskie studio Bandai-Namco obchodzi właśnie 40 urodziny. Rocznice świętuje cała branża.

Na początku Pac-Man był dostępny jedynie na automatach. Szybko trafił jednak na domowe konsole i komputery, takie jak Commodore 64, czy Atari 2600. Żółtego żarłoka uciekającego przed duchami pokochali wszyscy.

Święto wszystkich graczy

Z okazji czwartej dekady na karku poczciwego Pac-Mana właściciele praw wypuścili na rynek specjalną wersję innej klasycznej, japońskiej zabawki – Tamagotchi w wersji z Pac-Manem. Ale urodziny świętują również inne firmy. NVIDIA z tej okazji stworzyła zupełnie nową wersję oryginalnej gry za pomocą technologi NVIDIA GameGAN. Studio odpowiedzialne za inną, już kultową grę, czyli Minecraft dodali z kolei do swojej gry specjalny dodatek nawiązujący do okrągłej rocznicy japońskiego stworka.

Kilka słów o jubilacie

Pac-Man został stworzony przez Toru Iwataniego, którego, do stworzenia bohatera, zainspirowała pizza, a raczej jej kształt po wyjęciu kilku kawałków z pudełka. Niewiele brakowało, a Pac-Mana znalibyśmy pod trochę inną nazwą. Pierwotna nazwa bohatera odnosiła się bowiem do krążka hokejowego, czyli Puck-Man. Nazwa została jednak w ostatniej chwili zmieniona ze względu na konotacje do innego angielskiego słowa, które nie kojarzyło się już tak dobrze. Co więcej, duszki, z którymi walczymy w grze mają swoje imiona i charaktery. Czerwony, to Blinky – jego zadaniem jest gonitwa za naszym bohaterem, różowy, to Pinky - on próbuje zastawić na nas pułapkę przewidując, w którym kierunku będziemy się poruszać, niebieski duszek to Inky – jego zachowanie uzależnione jest od pozycji duszka czerwonego i pozycji gracza, ostatni, pomarańczowy duszek, to Clyde. On niespecjalnie zwraca uwagę na gracza.

Podobne artykuły

gamerka

Gry

Wynajmij dziewczynę do grania. Za pieniądze zagrasz z każdą dzięki specjalnemu serwisowi

Czytaj więcej >
Anthem

Gry

Bioware ma plany naprawienia Anthem. Szykuje się wielkie odświeżenie gry.

Czytaj więcej >
Death stranding plakat

Gry

Death Stranding zmierza na PC! Znamy datę premiery, cenę i dodatki pre-order

Czytaj więcej >
doom mod covid

Gry

Powstał mod do Dooma, w którym zarażamy demony koronawirusem

Czytaj więcej >
humble capcom mega bundle

Gry

Ruszył Humble Capcom MEGA Bundle! Za grosze możecie zdobyć świetne gry

Czytaj więcej >
meat mmo plakat

Gry

M.E.A.T: Raper Słoń tworzy grę MMO

Czytaj więcej >