Techgame.pl
Ważne

materiały własne

Bank PKO BP ostrzega. Oszuści atakują klientów, pieniądze znikają z kont

12 Października 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Bank PKO BP wydał oficjalne ostrzeżenie przed oszustami. Instytucja ostrzega przed e-mailem, w którym zawarta jest prośba o potwierdzenie swoich danych osobowych. Ataki mogą doprowadzić do wyczyszczenia kont klientów ze wszystkich oszcz

Oszuści po raz kolejny atakują klientów polskich banków. Tym razem padło na PKO BP, gdzie wielu Polaków ma ulokowane swoje oszczędności. Cyberprzestępcy posługują się sprawdzoną i starą metodą, mającą na celu wyłudzenie informacji personalnych o klientach. Dzięki temu są w stanie przejąć kontrolę nad kontem bankowym swojej ofiary i dokonywać transakcji, które mogą skutecznie wyczyścić konto do sumy 0 zł.

Oszuści znów atakują

Jak wynika z oficjalnego komunikatu PKO BP, oszuści nakłaniają klientów tego banku do potwierdzenia transakcji, która jest fałszywa. Wszystko odbywa się za pośrednictwem poczty e-mail. Klienci otrzymują wirtualny list, a w nim link z ukrytym złośliwym oprogramowaniem. Jest to typowy przykład ataku phishingowego. Cyberprzestępcy otrzymują w taki sposób do danych osobowych swoich ofiara, a co za tym idzie pełnej kontroli nad ich kontami.

Wiadomość od cyberprzestępców

Fałszywa wiadomość, która otrzymują klienci banku PKO BP, brzmi następująco:– Klient, na wniosek bank płacącego. Ma to na celu poinformowanie Cię, że płatność na Twoje konto bankowe została zaplanowana czekiem. Oto szczegóły transakcji (...) Potwierdź dane swojego konta w załączonym pliku, aby umożliwić nam sfinalizowanie płatności.Bank PKO BP apeluje do swoich klientów o zachowanie szczególnej ostrożności i nieotwieranie zawartego linku. Otrzymaną wiadomość najlepiej usunąć, aby nie zagrażała bezpieczeństwu konta bankowego.

Bank PKO BP ostrzega

Instytucja zaznacza również, by przy logowaniu na swoje konto bankowe, zawsze wpisywać ręcznie adres internetowy i nie korzystać z gotowych linków, które mogą być furtką wejścia dla osób zewnętrznych. Dodatkowo ważne jest, aby zawsze sprawdzać poprawność wpisanej domeny (poprawny adres banku PKO BP to ipko.pl).

Jak nie paść ofiarą ataku hakerów?

Najważniejszą kwestią jest to, aby zawsze przeczytać treść przy odbiorze kodu SMS w celu potwierdzenia transakcji. Należy upewnić się, czy dotyczy ona właściwej operacji. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na rodzaj dyspozycji, poprawność numeru konta odbiory oraz kwotę przelewu.Bank PKO BP apeluje również, aby skontaktować się z oddziałem w przypadku kliknięcia w link zawierający złośliwe oprogramowanie. Dzięki temu możliwe będzie zniwelowanie szkód, jakie mogą nastąpić po ataku cyberprzestępców.

Podobne artykuły

zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >
Wybuchający Powerbank

Bezpieczeństwo

Przerażające nagranie z autobusu pokazuje, czym grozi kupno taniego powerbanku

Czytaj więcej >