Techgame.pl
Playstation 4

youtube.com /PlayStation/ Kadr z filmu

Złe wieści dla posiadaczy PlayStation 4. Funkcja społeczności zostanie wyłączona

16 Marca 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Sony podjęło decyzję w sprawie jednej z funkcji konsoli PlayStation 4. “Społeczności" zostaną wyłączone.

Wraz z premierą konsoli PlayStation 5 mogliśmy spodziewać się stopniowego wygaszania poszczególnych funkcji dla PlayStation 4. Jest to naturalna kolej rzeczy, wszak starsze modele w końcu przestają cieszyć się popularnością i odchodzą do lamusa.

To już koniec funkcji "Społeczności" dla PlayStation 4

Problem tkwi w tym, że premiera najnowszej maszyny gamingowej firmy Sony pozostawia wciąż wiele do życzenia. Nie chodzi o to, że PS5 jest w jakimkolwiek stopniu gorsze od swojego poprzednika, lecz o to, że w zasadzie nie da się jej kupić

Z czego wynikają trudności z zakupem nowych konsol?

Wynika to z wielu nakładających się na siebie czynników. Najwięcej problemów przysparza produkcja chipów, a w zasadzie to gigantyczne braki tych produktów na światowym rynku. To jest natomiast konsekwencją pandemii COVID-19, a dokładniej zapaści wydajności fabryk. Dodatkowym elementem jest fakt, że zapotrzebowanie na przedmioty elektroniczne jest zdecydowanie większe, niż chociażby 2 lata temu.

Sprawa jest prosta. Ludzie zmuszeni są do siedzenia w domach ze względu na lockdown i zaczynają się nudzić. W rezultacie każdy chce mieć na własność konsolę lub gamingowego PC. Zresztą nie tylko produkcja PS5 została dotknięta tym „pechowym” zapotrzebowaniem.

Zakup nowych kart graficznych Nvidia z rodziny “30XX” graniczy w zasadzie z cudem. Jeśli już uda nam się takową kupić, to będzie ona pochodziła raczej z rynku wtórnego, a tam zapłacimy nawet dwa lub trzy razy więcej, niż w rzeczywistości powinniśmy.

Zaskakująca decyzja Sony

Przejdźmy jednak do głównego tematu. Sony zapowiedziało oficjalnie na swojej stronie, wyłączenie funkcji „Społeczności”. Umożliwiała ona, za pośrednictwem zakładek konkretnych gier, dołączenie do grup lub samodzielne utworzenie takowych.

W nich to mogliśmy rozmawiać z osobami o zainteresowaniach zbliżonych do naszych. Przede wszystkim jednak mogliśmy dzielić się uwagami dotyczącymi gier, czy szukać rad i pomocy w rozwiązaniu konkretnych problemów.

Z jednej strony jest to ruch dość kontrowersyjny - Sony powinno zależeć na utworzeniu trwałej i zżytej społeczności gamingowej. Z drugiej strony, firma mogła stwierdzić, że tego typu funkcja jest zwyczajnie przestarzała. 

Oficjalne oświadczenie

Dziękujemy Wam bardzo za korzystanie z funkcji Społeczności PS na waszych konsolach PlayStation 4. Wraz z początkiem kwietnia 2021 roku, przestanie być ona wspierana i zostanie ona wyłączona dla konsol PS4.

Wciąż będziecie jednak mogli ze sobą komunikować poprzez wysyłanie wiadomości oraz innych funkcji dostępnych na PS4 i PlayStation App. - czytamy w oświadczeniu na stronie playstation.com

Reddit zmienił reguły gry

Prawda jest taka, że większość graczy w celu rozmowy z fanami konkretnych tytułów raczej uda się na tematycznego Reddit'a aniżeli skorzysta z funkcji Społeczności. Fora tematyczne zostały już praktycznie w pełni zdominowane przez tę stronę, a japoński gigant prawdopodobnie jest tego w pełni świadomy. Ze względu na to, raczej nie należy spodziewać się dodania podobnej funkcji na konsoli PS5. Cóż, po blisko 6 latach służby w imię tworzenia więzi między graczami nie pozostaje nam nic innego jak podziękować i pożegnać funkcję Społeczności.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Logo Xbox

Gry

Jak grać w chmurze dzięki Xbox Game Pass?

Czytaj więcej >
Monster Slayer

Gry

Premiera nowego Wiedźmina tuż za rogiem. Co wiemy o The Witcher: Monster Slayer?

Czytaj więcej >
Netflix

Gry

Netflix wchodzi w świat gamingu? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
Wildstar

Gry

Gry, które umarły. Pamiętacie te tytuły MMORPG?

Czytaj więcej >
Heroes of might and Magic 3

Gry

Nieśmiertelne gry. Nadal w nie gramy pomimo upływu lat

Czytaj więcej >
Deathloop

Gry

5 najciekawszych tytułów z tegorocznego State of Play. Premiery tuż za rogiem!

Czytaj więcej >