Techgame.pl
playstation

sony

PlayStation 5 ma niepokojący problem. Gracze boją się korzystać z konsoli

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

PlayStation 5 dopiero co ukazało się na rynku, a gracze już donoszą o problemach ze sprzętem. Jeden z nich jest jednak dość... przerażający. Chodzi o totalnie losowe odpalanie się odtwarzacza płyt Blu-ray. Ten potrafi "wyć" nawet wtedy, gdy nie

Wielce oczekiwana nowa generacja sprzętu do grania ma swoje własne, nowe problemy. Z drugiej strony - którą generację nie trapiły żadne usterki? Tym razem sytuacje zdaje się być nieco dziwaczna. 

Problemy PlayStation 5 

PlayStation 5 oficjalnie zadebiutowało 18 listopada bieżącego roku. Problemy związane z premierą okazały się jednak na tyle duże, że mało kto interesował się samym sprzętem. Teraz to się zmienia i w internecie pojawia się coraz więcej informacji o dość dziwacznych usterkach. 

Na różnych forach internetowych, m.in. na popularnym Reddicie, gracze korzystający z najnowszej konsoli ze stajni Sony donoszą o niezwykle specyficznych usterkach związanych z odtwarzaczem Blu-ray obecnym w droższej wersji sprzętu. Tańsza nie ma tego problemu z prostej przyczyny - brak w niej odtwarzacza. 

O co dokładnie chodzi? Napęd na płyty potrafi w zupełnie losowych momentach "odpalać się", tj. zacząć bardzo głośno i intensywnie pracować. Konsola staje się wtedy tak głośna, że zaniepokojeni gracze o mało jej nie wyłączają. Sęk tkwi w tym, że nie wiadomo, co konkretnie może powodować ten problem.

Wina sprzętu czy oprogramowania?

W przypadkowych momentach (...) mój dysk kręci się na około 20 sekund, po czym się zatrzymuje. Jest naprawdę głośny i denerwujący i wydaje się, że nie dzieje się to z jakiegoś konkretnego powodu. Czy ktoś jeszcze tego doświadcza? Jest to normalne?" - pyta na Reddicie jeden z zaniepokojonych internautów. 

Tak, mam nadzieję, że to rozwiążą. Nie ma potrzeby, aby dysk z grą obracał się, gdy oglądam Netflixa czy jestem na ekranie głównym, a gra nie jest odpalona. A jednak kręci się cały czas... tak jak powiedziałeś BEZ POWODU. To musi zostać naprawione. Masz pomysł, gdzie zgłosić to do Sony?" - odpowiada mu inny redditor. 

Usterka wydaje się więc o tyle kuriozalna, że jest niezależna od tego, co aktualnie robi użytkownik. Czasami zdarza się, że napęd zaczyna pracować bez płyty w napędzie, czasami wtedy, gdy gramy w pobraną grę, a nie taką, którą odpalamy z dysku. Problem w tym, że rozwiązanie tego problemu może być łatwe albo... niezwykle problematyczne. 

  1. Rozpoczęły się kontrole. Chodzi o abonament RTV, kary sięgają nawet 680 zł. Jest ważny szczegół

  2. Słynnymi żeberkami w miodzie Michałowej zachwycał się sam biskup Sądecki. Mamy na nie przepis

  3. NASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrało

Czekamy na ruch Sony

Sony jeszcze nie odniosło się do ostatnich doniesień, jednak wiele osób zakłada, że winę ponosi tu software konsoli. W takim wypadku jest to bardzo dobra wiadomość - Sony musi teraz wypuścić łatkę, która naprawi usterkę i wszystko wróci do normy. No, chyba, że jest to wina sprzętu...

Tego raczej byśmy nie chcieli, gdyż Sony musiałoby najpewniej wtedy wymienić lub naprawić konsole wielu klientów. Miejmy jednak nadzieję, że tak czarny scenariusz się nie ziści. Warto też odnotować fakt, że póki co nikt nie zgłosił ewentualnych następstw przyspieszania odtwarzacza Blu-ray. Oczywiście zawsze istnieje szansa, że problem ten się pogłębi i doprowadzi do kolejnych usterek. Czekamy na razie na ruch Sony i trzymamy kciuki za szybką aktualizację.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >