Techgame.pl
Aero-Train

Panagiotis Zagklis - wideo - https://youtu.be/EaOnrIRf_Mg

Oto Aero-Train, superszybki japoński pociąg, który lata

23 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Czy to ptak? Czy to samolot? Nie! To... pociąg. Japończycy opracowali model Aero-Train, czyli superszybkiego pociągu, który swoje osiągi zawdzięcza unoszeniu się nad ziemią. Niesie to za sobą szereg korzyści, ale i wyzwań.

Pociąg, który lata. Japońska myśl technologiczna nie przestaje zadziwiać.

Aero-Train, czyli latający pociąg

Japończycy od wielu lat przodują w opracowywaniu nowoczesnych rozwiązań dotyczących wielu aspektów życia, m.in. podróży. To właśnie w tym kraju stopniowo wdrażane są właśnie nowe rozwiązania kolei maglev, która bazuje na poduszcze magnetycznej. I choć pomysłów przez lata było wiele, jednym z robiących największe wrażenie jest Aero-Train. W końcu to trochę pociąg, a trochę samolot... Choć samo urządzenie może wyglądać dość dziwacznie, to stoi za nim nowoczesna myśl technologiczna. 

Samolot na betonowym torze

Sama koncepcja Aero-Train jest tak samo nowoczesna, jak nieco szalona. Choć w przeszłości zdarzały się już zabawy związane z tą nazwą i przeniesieniem technologii z samolotów pasażerskich do kolei (m.in. we Francji w latach 60. XX wieku), nie przyniosło to konkretnych rezultatów. Tę sytuację może zmienić rozwijany od lat pomysł Japończyków. Tu należy im się jednak sprawiedliwość - sam Aero-Train nie tyle "lata", co unosi się nad ziemią. Wykorzystuje on przy tym efekt przypowierzchniowy, tzw. system GETS.

Nowoczesna technologia podróży

Sama idea samoloto-pociągu jest prosta - wehikuł startuje w ograniczonym betonowym torze na kółkach, jednak w pewnym momencie odrywa się od ziemi na nieznaczną wysokość. Dzięki efektowi przypowierzchniowemu jego skrzydła wytwarzają większą siłę nośną niż podczas większych lotów. Stosunkowo małe skrzydła pozwalają na to, że pociąg unosi się, ale nie odlatuje. Takie rozwiązanie ogranicza problemy z siła tarcia, która skutecznie ogranicza prędkości konwencjonalnych pociągów. Aero-Train mógłby rozwniąć nawet 500 km/h. Na razie inżynierowie z Kohama Laboratory skupiają się na udoskonaleniu małychprototypów. Pierwotny plan zakładał ukończenie modelu pasażerskiego (na 325 osób) jeszcze w tym roku, ale wątpliwe jest, że uda się dotrzymać terminów.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >