Techgame.pl
Smartfon

www.ybierling.com

Podatek od smartfonów czyli opłata reprograficzna. Andrzej Duda zabrał głos w tej sprawie

1 Lipca 2020

Autor tekstu:

Albert Długoszewski

Udostępnij:

Podatek od smartfonów czyli opłata reprograficzna to temat, który od dłuższego czasu rozgrzewa opinię publiczną do czerwoności. Został on wpisany do ostatniej wersji tarczy antykryzysowej. W tej sprawie swój głos postanowił zabrać pre

Podatek od smartfonów czyli opłata reprograficzna to kolejna opłata jaką serwuje rząd. Polega to na tym, że urządzenia takie jak smartfony, które pozwalają na pobieranie treści, za które w innym przypadku musielibyśmy zapłacić w sklepie (ebooki, muzyka). 

Podatek od smartfonów

Zwolennicy podatku od smartfonów są zdania, że cena każdego z takich urządzeń powinna zawierać dodatkową opłatę. Taką, która zrekompensuje potencjalne straty twórcom utworów. Chodzi o straty poniesione z możliwości darmowego pobierania ich dzieł i kreacji. Prezydent Andrzej Duda postanowił zabrać głos w sprawie opłaty reprograficznej na Twitterze. Potocznie nazywanej jako podatek od smartfona. W tej kontrowersyjnej kwestii wypowiadał się również wicepremier Piotr Gliński. Głównym zwolennikiem nowej opłaty jest ZAiKS. Na zupełnie innym biegunie stoją producenci i importerzy sprzętu. Nie mają żadnych wątpliwości. Opłata uderzy w kieszenie klientów, a sprzedaż elektroniki objętej nowym podatkiem spadnie. Temat podatku od smartfonów pojawił się również w trwającej obecnie kampanii prezydenckiej. Andrzej Duda postanowił wypowiedzieć się na temat za pośrednictwem swojego Twittera.

Kontrowersyjna opłata

Opinia urzędującego prezydenta ubiegającego się o reelekcję wywołała w internecie całą falę nieprzychylnych komentarzy. Niektórzy z internautów postanowili wykorzystać sytuację do pytań o inne kwestie jak obowiązek płacenia abonamentu RTV w sytuacji gdy nie oglądają publicznych mediów. Opinia publiczna jest w tej sprawie podzielona, ale jej większość jest zdania, że Andrzej Duda finalnie może poprzeć wprowadzenie kontrowersyjnej opłaty. Nie brak głosów, że wypowiedź prezydenta to próba przypodobania się młodym wyborcom. To właśnie w tej grupie Andrzej Duda zdobył procentowo najmniej głosów i był dopiero czwarty. Wyprzedziło go trzech kandydatów- Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia oraz Krzysztof Bosak. 

Opinia prezydenta

Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów.- przekazał opinii publicznej za pośrednictwem Twittera Andrzej Duda. Pytanie na ile jego zdanie jest realną próbą zablokowania nowego podatku. Być może jest to jedynie jedna z kampanijnych zagrywek, która ma przypodobać się najmłodszej grupie wyborców.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >