Techgame.pl > Technologie > W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:23

W Polsce powstanie gigafabryka ogniw słonecznych. Stanie na terenie kopalni węgla

Farma słoneczna, panele fotowoltaiczne.
Wikipedia Commons

Projekt stworzenia ogromnej fabryki ogniw fotowoltaicznych na terenie Polski zapowiada się niezwykle ciekawie. Dodatkowego smaczku sytuacji dodaje fakt, że takowa fabryka mogłaby powstać na terenie kopalni węgla.

Sojusz polskich producentów

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita, polscy producenci ogniw fotowoltaicznych tworzą sojusz wycelowany w tanie (chociaż o bardzo dobrej jakości) urządzenia importowane z Chin. Polscy producenci przygotowali projekt działania na najbliższe 10 lat. Jak dowiadujemy się z “Rz”, dla przykładu zakłady, które produkują moduły fotowoltaiczne, których łączne zdolności sięgają 500 megawatów na rok mają zwiększyć przyrost mocy o gigawat na rok (a to tylko do roku 2025).

Kolejny krok - wspólna fabryka

W kolejnym etapie planu dziesięcioletniego jest wybudowanie wspólnej gigafabryki produkującej ogniwa słoneczne (z których tworzy się moduły fotowoltaiczne). Urządzenia tworzone w fabryce mają mieć możliwość generowania jednego gigawata rocznie. Do osiągnięcia tego celu potrzebne są jednak pieniądze, dokładniej rzecz ujmując miliard złotych. Jest na to jednak szansa, ponieważ inicjatywa polskich producentów fotowoltaiki posiada duże wsparcie ze strony rządu.

Polska chce zostać liderem fotowoltaicznym

Głos w sprawie zabrał między innymi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), który wyjaśnił, że Polska już teraz jest znaczącym producentem modułów fotowoltaicznych w Unii Europejskiej, jednak znacząca część ogniw importowana jest w dalszym ciągu z Chin. “Stąd pomysł budowy gigafabryki ogniw, z których korzystać będą producenci modułów, a część popłynie na eksport" - dodał Wiśniewski.

Gigafabryka zamiast kopalń węgla

Jak podkreśla Wiśniewski, cały czas trwają pracę nad dopięciem projektu. Nie ma na razie ustalonej lokalizacji, w której taka fabryka miałaby powstać, jak jednak podkreśla prezes IEO, pierwszym pomysłem było stworzenie takiej instytucji na terenach, gdzie obecnie wydobywa się węgiel kamienny i brunatny. "To była nasza pierwsza myśl, bo tworząc nowe miejsca pracy, pomoglibyśmy tym regionom przejść trudny etap transformacji" - tłumaczy Wiśniewski. Projekt zostanie zeprezentowany na forum unijnym jesienią tego roku.

Tagi: Chiny Klimat
Powiązane