Szlifierka kątowa przecinająca rurę. Dużo iskier, ręce robotnika w rękawicach ochronnych.
Źródło: Piqsels

Proteus - nowy materiał polskiego projektu, którego nie da się zniszczyć

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Lipca 2020

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Durham i niemieckiego Instytutu Fraunhofera opracowali specjalny materiał, który nazwali Proteus. Charakteryzuje się on niezwykłą wytrzymałością.

Na czele badań stanął Polak, Stefan Szyniszewski, który jest adiunktem mechaniki stosowanej na wydziale inżynierii Uniwersytetu w Durham. Według niego, materiał Proteus powstał w taki sposób, aby nie dało się go przeciąć.

Materiał na podstawie grejpfruta i muszli

Materiał stworzony przez polskiego naukowca charakteryzuje się gęstością 15% stali i nie da się go przeciąć ani piłą, ani szlifierką, ani wiertarką. W praktyce materiał jest aluminiową strukturą stworzoną z połączonych ceramicznych kulek. Jak twierdzą naukowcy, inspiracją do stworzenia Proteusa była struktura skórki grejpfruta i skorupy mięczaków aragonitowych, które z kolei charakteryzują się niebywałą twardością i odpornością na pękanie.

Muzyka wzbudza w Tobie silne emocje? To znaczy, że Twój mózg jest wyjątkowyMuzyka wzbudza w Tobie silne emocje? To znaczy, że Twój mózg jest wyjątkowyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE: Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo

Blokada do rowerów, a nawet lekka zbroja

Początkowo naukowcy tworzyli Proteusa z myślą o stworzeniu nowego sposoby na wytwarzanie niezniszczalnych blokad do rowerów, jednak już pojawiają się pierwsze pomysły na wykorzystanie go w celach militarnych. Proteus mógłby posłużyć między innymi do stworzenia lekkiej zbroi. Sam Szyniszewski wyjaśnia działanie materiału na przykładzie galaretki wypełnionej bryłkami tępiącymi ostrze. We wpisie na blogu Uniwersytetu Durham przeczytać możemy, że „ostrze przejdziesz przez galaretkę, trafi na bryłki, a materiał zacznie wibrować w taki sposób, że zniszczy tarczę tnącą lub wiertło”.

Wojskowy śmigłowiec bojowy nowej generacji zaprezentowany na fantastycznym nagraniuWojskowy śmigłowiec bojowy nowej generacji zaprezentowany na fantastycznym nagraniuCzytaj dalej

Działanie podobne jak worek z piaskiem

Szyniszewski wspomina również, że ceramiczne kulki, które osadzone są w elastycznym materiale, wykonane są z niezwykle drobnych cząstek, które w kontakcie z, na przykład, szlifierką kątową usztywniają się i uszkadzają powierzchnie tnące. Naukowiec porównuje to zdarzenie do wystrzelenia pocisku w worek z piaskiem. Według twórcy Proteusa, materiał przede wszystkim znajdzie swoje zastosowanie w branży bezpieczeństwa oraz ochrony.

Czekolada lekiem na choroby serca. Naukowcy potwierdzają najnowsze doniesieniaCzekolada lekiem na choroby serca. Naukowcy potwierdzają najnowsze doniesieniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co można stworzyć za pomocą drukarki 3D? Na przykład piętrowy dom
  2. Muzyka wzbudza w Tobie silne emocje? To znaczy, że Twój mózg jest wyjątkowy
  3. Czekolada lekiem na choroby serca. Naukowcy potwierdzają najnowsze doniesienia
  4. Wojskowy śmigłowiec bojowy nowej generacji zaprezentowany na fantastycznym nagraniu

Następny artykuł