Techgame.pl > Technologie > Proteus - nowy materiał polskiego projektu, którego nie da się zniszczyć
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:24

Proteus - nowy materiał polskiego projektu, którego nie da się zniszczyć

Szlifierka kątowa przecinająca rurę. Dużo iskier, ręce robotnika w rękawicach ochronnych.
Piqsels

Na czele badań stanął Polak, Stefan Szyniszewski, który jest adiunktem mechaniki stosowanej na wydziale inżynierii Uniwersytetu w Durham. Według niego, materiał Proteus powstał w taki sposób, aby nie dało się go przeciąć.

Materiał na podstawie grejpfruta i muszli

Materiał stworzony przez polskiego naukowca charakteryzuje się gęstością 15% stali i nie da się go przeciąć ani piłą, ani szlifierką, ani wiertarką. W praktyce materiał jest aluminiową strukturą stworzoną z połączonych ceramicznych kulek. Jak twierdzą naukowcy, inspiracją do stworzenia Proteusa była struktura skórki grejpfruta i skorupy mięczaków aragonitowych, które z kolei charakteryzują się niebywałą twardością i odpornością na pękanie.

Blokada do rowerów, a nawet lekka zbroja

Początkowo naukowcy tworzyli Proteusa z myślą o stworzeniu nowego sposoby na wytwarzanie niezniszczalnych blokad do rowerów, jednak już pojawiają się pierwsze pomysły na wykorzystanie go w celach militarnych. Proteus mógłby posłużyć między innymi do stworzenia lekkiej zbroi. Sam Szyniszewski wyjaśnia działanie materiału na przykładzie galaretki wypełnionej bryłkami tępiącymi ostrze. We wpisie na blogu Uniwersytetu Durham przeczytać możemy, że „ostrze przejdziesz przez galaretkę, trafi na bryłki, a materiał zacznie wibrować w taki sposób, że zniszczy tarczę tnącą lub wiertło”.

Działanie podobne jak worek z piaskiem

Szyniszewski wspomina również, że ceramiczne kulki, które osadzone są w elastycznym materiale, wykonane są z niezwykle drobnych cząstek, które w kontakcie z, na przykład, szlifierką kątową usztywniają się i uszkadzają powierzchnie tnące. Naukowiec porównuje to zdarzenie do wystrzelenia pocisku w worek z piaskiem. Według twórcy Proteusa, materiał przede wszystkim znajdzie swoje zastosowanie w branży bezpieczeństwa oraz ochrony.

Powiązane