Techgame.pl > Technologie > Sztuczna ręka od poznańskiej firmy zrewolucjonizuje świat. Szansa na powrót do normalności dla setek tysięcy ludzi
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:25

Sztuczna ręka od poznańskiej firmy zrewolucjonizuje świat. Szansa na powrót do normalności dla setek tysięcy ludzi

Proteza Zeus opracowana przez poznańską firmę. Sztuczna ręka ściska opakowanie z brokatowym klejem, naokoło latają bańki mydlane.
Aether Biomedical

Rewolucyjna proteza w technologii biosignal-processing została opracowana przez dr. Faitha Jiwakhana oraz Dhruva Agrawala pochodzących z Indii. Startup został przeniesiony z New Delhi do Poznania, a następnie zainwestował w to Sunfish Partners, niemiecko-polski fundusz venture capital.

Ogromny fundusz na start

Firma Aether Biomedical specjalizuje się w konstrukcji robotycznych urządzeń rehabilitacyjnych opartych o technologię biosignal-processing. Spółka Jiwakhana i Agrawala pozyskała na wstępne badania fundusz o wartości 3,3 mln złotych. Za dotacje odpowiadają międzynarodowe firmy, które z pewnością będą chciały wypuścić na rynek rewolucyjną protezę polsko-indyjskiej firmy.

Projekt Zeus – czyli rewolucja protetyczna

Projekt Zeus, to wielofunkcyjna, bioniczna proteza dłoni, która na tle innych produktów tego typu wygląda naprawdę obiecująco. Urządzenie ma najmocniejszą siłę chwytu spośród dostępnych obecnie urządzeń (150 niutonów) i ma kosztować około 30% mniej niż inne protezy. Zejście z ceny jest możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki, w tym druku 3D, przetwarzania biosygnałów oraz uczenia maszynowego.

Najpierw Polska i Indie

Jak informują twórcy protezy, na całym świecie jest około 10 milionów ludzi, którzy potrzebują nowoczesnych rozwiązań protetycznych w celu normalnego funkcjonowania po amputacji dłoni. Według szacunków firmy aż 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się, gdzie istnieją poważne braki w zaopatrzeniu takim sprzętem. Startup chce wypełnić tę lukę oferując nowoczesną protezę w przystępnej cenie. Najpierw jednak produkt trafi na rynek polski i indyjski.

Powiązane