Techgame.pl
Proteza Zeus opracowana przez poznańską firmę. Sztuczna ręka ściska opakowanie z brokatowym klejem, naokoło latają bańki mydlane.

Aether Biomedical

Sztuczna ręka od poznańskiej firmy zrewolucjonizuje świat. Szansa na powrót do normalności dla setek tysięcy ludzi

24 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Naukowcy z Indii, produkcja z polski, efekt rewolucyjny. Wszystko wskazuje na to, że opracowana przez poznańską spółkę Aether Biomedical proteza dłoni może dać szansę na powrót do normalności wszystkich po amputacji ręki.

Rewolucyjna proteza w technologii biosignal-processing została opracowana przez dr. Faitha Jiwakhana oraz Dhruva Agrawala pochodzących z Indii. Startup został przeniesiony z New Delhi do Poznania, a następnie zainwestował w to Sunfish Partners, niemiecko-polski fundusz venture capital.

Ogromny fundusz na start

Firma Aether Biomedical specjalizuje się w konstrukcji robotycznych urządzeń rehabilitacyjnych opartych o technologię biosignal-processing. Spółka Jiwakhana i Agrawala pozyskała na wstępne badania fundusz o wartości 3,3 mln złotych. Za dotacje odpowiadają międzynarodowe firmy, które z pewnością będą chciały wypuścić na rynek rewolucyjną protezę polsko-indyjskiej firmy.

Projekt Zeus – czyli rewolucja protetyczna

Projekt Zeus, to wielofunkcyjna, bioniczna proteza dłoni, która na tle innych produktów tego typu wygląda naprawdę obiecująco. Urządzenie ma najmocniejszą siłę chwytu spośród dostępnych obecnie urządzeń (150 niutonów) i ma kosztować około 30% mniej niż inne protezy. Zejście z ceny jest możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć techniki, w tym druku 3D, przetwarzania biosygnałów oraz uczenia maszynowego.

Najpierw Polska i Indie

Jak informują twórcy protezy, na całym świecie jest około 10 milionów ludzi, którzy potrzebują nowoczesnych rozwiązań protetycznych w celu normalnego funkcjonowania po amputacji dłoni. Według szacunków firmy aż 80% z nich mieszka w krajach rozwijających się, gdzie istnieją poważne braki w zaopatrzeniu takim sprzętem. Startup chce wypełnić tę lukę oferując nowoczesną protezę w przystępnej cenie. Najpierw jednak produkt trafi na rynek polski i indyjski.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >