Techgame.pl
ray tracing

NVIDIA GeForce - wideo - https://youtu.be/PkN5nbUnlP0

Czy uważasz, że Ray Tracing jest graficzną rewolucją?

9 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Ray Tracing na dobre zagościł w świadomości graczy. Już nie tylko komputery PC mogą z niego korzystać, ale wspierają go nawet konsole PlayStation 5 czy Xbox Series X. Coraz większa liczba producentów gier skłania się ku najnowszej technologii.

Ray Tracing na samym początku odbierany był dwojako. Dało się słyszeć głosy, że nadchodzi prawdziwa rewolucja na miarę silnika Crysisa, jednak inni sądzili, że to chwilowy pomysł, który umrze śmiercią naturalną. 

Ray Tracing w grach

Ray Tracing to nic innego jak nowoczesna technologia śledzenia promieni światła w celu tworzeniu fotorealistycznego obrazu. Same kwestie techniczne skupiają się przede wszystkim na renderowaniu światła widocznego dla danego obserwatora. Cała technologia jest o tyle wyjątkowa, że jako pierwsza w grafice jest w stanie utworzyć tak realistyczny obraz w oparciu o promienie odbite, zwierciadlane oraz załamane. Jeżeli wszystko działa, to w zamian za stratę przykładowych 30-40 fpsów w grach, możemy liczyć na otoczenie, które wygląda znacznie lepiej, niż to wygenerowane tradycyjnymi metodami. 

Nie od dziś wiadomo, że cała atrakcyjna wizualność w znacznym stopniu skupia się na świetle - przyznać to mogą zarówno graficy komputerowi, oświetleniowcy filmowi czy fotografowie. Dzięki światło możemy utworzyć nastrój, klimat, piękno czy wręcz brzydotę danej sceny. Dlatego nie dziwi, że Nvidia w ostatnich latach tak mocno skupiła się na dopracowywaniu swojego dzieła. 

Ale...

I choć aktualnie Ray Tracing potrafi wyglądać fenomenalnie, na samym początku traktowany był jako ciekawostka. Nic dziwnego, bo tak naprawdę większość nowości zaczyna jako "ciekawostka", aby później zostać zweryfikowana. I pierwsze oceny technologii RTX były, no cóż, średnie. Olbrzymia strata klatek, artefakty graficzne czy najzwyczajniej w świecie mała różnica sugerowały, że niedługo pożegnamy się z tą technologią. Wszystko jednak się zmieniło, a Ray Tracing zaczyna być w grach absolutnym standardem. 

Czy to rewolucja?

Od wielu lat gracze oczekiwali graficznej rewolucji porównywalnej z pierwszym Crysisem. Z czasem okazało się jednak, że choć wiele gier wygląda wizualnie przepięknie (Red Dead Redemption 2 czy Death Stranding) to jednak wciąż nie można tu mówić o rewolucyjnej technologii. Taką, zdaje się, dostarczyła w końcu Nvidia. Ale jakie jest Twoje zdanie? Uważasz, że technologia Ray Tracing okaże się czymś, co za parę lat będzie stosowane w każdej grze? Czy może jednak z czasem okaże się, że gracze jednak nie dbają o takie niuanse i wszystko umrze śmiercią naturalną?

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >