Techgame.pl
Robot i obrzydliwa kanapka w tle

flickr

To się nazywa robot kuchenny. RoboChef sam przygotuje danie od początku do końca

2 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Sklepy ze sprzętami AGD pełne są robotów kuchennych, które mają nas wyręczać w codziennym przygotowywaniu jedzenia. Bledną one jednak przy maszynie RoboChef, który praktycznie wszystko zrobi za nas.

RoboChef ma tylko jedną wadę, nie zrobi za nas zakupów. Jeżeli jednak sami się tym zajmiemy i włożymy do niego wymagane produkty, to maszyna przygotuje za nas pyszne danie od początku do końca.

Od przygotowania, przez gotowanie, do podania. RoboChef to potrafi

Twócą RoboChefa jest Saravanan Sundaramoorthy, technik elektronik, którego do stworzenia maszyny przygotowującej jedzenie od zera do efektu końcowego zmotywowały historie jego znajomych, którzy otwierali restauracje, a następnie bankrutowali ze względu na wysokie koszty operacyjne. Twórca zwrócił również uwagę, że problem z ludzkimi szefami kuchni jest taki, że jedzenie nie ma stałej jakości, jednego dnia potrafi być pyszne, drugie może zupełnie nie przypominać wspaniałego dania, którym niegdyś było. Dzięki automatyzacji gotowania, pożywienie codziennie jest przygotowywane w ten sam sposób.

RoboChef, w odróżnieniu od dobrze znanych ze sklepów AGD robotów kuchennych, całkowicie automatyzuje proces przygotowywania posiłku. Od siekania i przygotowywania produktów, przez gotowanie, aż po wykładanie na talerz. Ta maszyna jest kompletnym robotem kuchennym. Aby przygotować posiłek należy umieścić w odpowiednich przegrodach składniki, a resztą zajmie się RoboChef.

Dwa cele RoboChefa

RoboChef jest maszyną przeznaczoną na dwa rynki. Z jednej strony mamy cel typowo komercyjny, a więc restauracje, bary, bistra i inne tego typu lokale. Z drugiej strony mamy RoboChefa Mini, który jest zaprojektowany do używania w warunkach domowych. Wersja Mini może przygotować posiłek dla maksymalnie 15 osób. A duża wersja maszyny jest w stanie przygotować posiłek wystarczający aż dla 2000 głodomorów.

RoboChef w użyciu

Obecnie RoboChef działa w siedmiu restauracjach na terenie Indii. Twórca kuchennego robota podkreśla, że w żadnej z restauracji nie ma zatrudnionego profesjonalnego kucharza, a robot sprawia, że od samego otwarcia restauracje przynoszą zyski dzięki ucięciu kosztów operacyjnych i pensji dla pracowników, co skutkuje zwiększeniem profitów o około 45%. Wersja komercyjna RoboChefa kosztuje 45 tysięcy dolarów, a więc nieco ponad 167 tysięcy złotych. Wersja domowa to koszt rzędu 4000 dolarów (niecałe 15 tysięcy złotych).

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >