Techgame.pl
Robot Erica

The Guardian - wideo - /watch?v=87heidlFqG4&feature=emb_title

Pierwszy film fabularny z robotem w roli głównej. Niebezpieczny precedens czy kolejny kamień milowy?

30 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Kolejny krok milowy w historii światowego kina. Hollywood zdecydowało się na stworzenie filmu, w którym główną rolę zagra robot. Sterowany przez AI twór może być łatwiejszy w obsłudze niż standardowy aktor, ale czy to nie jest ten jed

Robot zagra główną rolę w filmie. Zjawisko będzie utrzymane w konwencji gatunku science-fiction (co nietrudno było zgadnąć).

Oto Erica - pierwsza nieludzka aktorka

Erica to japoński robot stworzony przez naukowców Hiroshi Ishiguro i Kohei Ogawa. Erica jest zdolna do wyrażania własnych myśli, potrafi naśladować ludzie emocje (choć sama jej twarz nie sugeruje żadnych emocji, co jednak może być gwoździem do trumny filmu). Inżynierowie zaprogramowali w sztucznej inteligencji robota podstawowe metody aktorskie, dzięki czemu, zdaniem twórców, Erica jest w stanie faktycznie "grać" jako aktor. Film zatytułowany "b" ma mieć budżet rzędu 70 milionów dolarów i będzie widowiskiem science-fiction. Fabuła opowiadać ma o naukowcu, który za bardzo poświęcił się na analizowanie i ulepszanie ludzkiego kodu genetycznego. Spowodowało to olbrzymie skutki uboczne, a on sam musi pomóc robotowi któremu stworzył (w tej roli właśnie Erica) uciec. Jak donosi Hollywood Reporter , nagrano już część scen z Ericą w Japonii, jednak nie wybrano jeszcze kandydatów na główną rolę człowieka w filmie. 

Roboty zastąpią ludzi?

Powyższa rewelacja wydaje się nieco nieprawdopodobna, jednak faktycznie - twórcy filmowi zamierzają korzystać z dobrodziejstw nowoczesnej technologii w o wiele większym stopniu, niż sądziliśmy. Brzmi to trochę jak mroczne przepowiednie Phillipa K. Dicka i choć zwiastuje kolejny przełom w kinematografii, nie trudno zauważyć tu niebezpiecznego precedensu. Robot i AI już zastępują ludzi na różnych polach, np. w sklepach czy w zakładach produkcyjnych. Czy "b" będzie pierwszym filmem, który rozpocznie erę zatrudniania robotów-aktorów zamiast prawdziwych ludzi, jak to miało miejsce dotychczas? Trudno zgadnąć, jednak przemawia za tym parę argumentów.

Ludzi aktor nie zawsze jest posłuszny, ma swoje niedoskonałości, trzeba mu płacić, a w świecie po COVID-19 i całej pandemii nagrywanie widowiskowych dzieł z dużą grupą ludzi na planie jest niezwykle trudne. Specjaliści od lat alarmują o niebezpieczeństwach bazowania na AI. Pozostaje nam jednak oczekiwać na premirę filmu, która zapewne zdecyduje o tym, czy większa liczba producentów skłoni się na takie rozwiązanie.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >