Robot kurierski FedEx jadący chodnikiem
Źródło: Youtube.com/CNBCTelevision/Kadr z filmu https://www.youtube.com/watch?v=UKEp3LsYoE8&ab_channel=CNBCTelevision

W Pensylwanii roboty współistnieją z ludźmi. Będą traktowane jak piesi, kontrowersyjna decyzja

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
8 Grudnia 2020

Pensylwania wykonała z pewnością odważny krok, ale przy tym mocno dyskusyjny. Według tamtejszego prawa roboty stają się przechodniami. Od teraz grzeczność będzie nakazywała przywitanie się z autonomicznym robotem-kurierem (wymysł autora tekstu, prawo tego akurat nie reguluje).

 • Pensylwania prawnie uczyniła roboty przechodniami
 • Maszyny zajmą się rozwożeniem przesyłek
 • Niepokój budzi groźba kolizji z ludźmi
 • Automaty na chodnikach osiągną prędkość rowerzysty, a ważą nawet 250 kilogramów

Uczynienie robotów pieszymi to pierwszy krok w nadaniu maszynom praw równych do ludzkich. To zdanie trzeba potraktować z przymrużeniem oka, ale miejmy też na uwadze, że jeszcze nie tak dawno spożywanie zwierzęcego mięsa nie było kwestionowane tak głośno jak obecnie.

Paczkomat kompletnie Paczkomat kompletnie "zwiariował". Reakcja mężczyzny była bezcenna, wszystko się nagrałoCzytaj dalej

Roboty z Pensylwanii przechodniami

Dopiero z czasem wykrystalizowały się grupy, które taką formę odżywiania uznają za barbarzyńską. Mięso zwierzęce to jedno, ludzkość jakiś czas temu ceniła także wyroby dekoracyjne z żywych istot.

Czytaj również:"Kocurek wygina śmiało ciało. Właścicielka przyłapała go w absurdalnej pozycji "

Czy zatem tak wielką abstrakcją jest wizja walki o prawa robotów? Może nie o wolności i swobody sokowirówek czy odkurzaczy, ale o humanoidalne, czujące maszyny przyszłości, które wraz z technologicznym postępem przestają być futurystyczną mrzonką.

Pensylwania zalegalizowała samoczynne roboty pocztowe i nadała im status przechodniów. Maszyny te potrafią ważyć bez ładunku do 250 kilogramów.

Czytaj również:Objawy chorób widoczne na szyi. Jej wygląd mówi wiele o naszym zdrowiu

Niemal każda informacja o postępie technologicznym ma swoich zwolenników i przeciwników. Tak musiało być i w tym przypadku.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Rodzą się obawy o bezpieczeństwo przechodniów z krwi i kości, którzy w przypadku potrącenia przez masywny i dość szybki sprzęt, mogą poważnie ucierpieć. Z innej perspektywy niepokój może budzić kontynuacja zastępowania ludzi maszynami. Z drugiej strony filmiki z kurierami beztrosko przerzucającymi paczki lub wykradającymi konsole PS5 stałyby się przeszłością.

Dozwolona przez Pensylwanię prędkość elektronicznych kurierów wynosi niecałe 20 km/h, czyli nieco ponad średnią prędkość rowerzysty. Pełne osiągi robotów pod tym względem to z kolei 50 km/h.

Apple uruchomił program darmowej naprawy iPhone'ów. Chodzi o konkretny modelApple uruchomił program darmowej naprawy iPhone'ów. Chodzi o konkretny modelCzytaj dalej

Robot też człowiek

Obecnie z myślą o zastosowaniu medycznym opracowywane są coraz to bardziej zaawansowane protezy, lecz prawdziwą sensację wzbudziły śmiałe plany odwzorowania ludzkiej skóry. Taki elektroniczny odpowiednik zrobiony z silikonu ma czuć bodźce zewnętrze jak naturalny wzorzec. Zajmują się tym naukowcy z Melbourne i choć przed nimi jeszcze mnóstwo testów i badań, to perspektywy wprowadzenia sztucznej skóry są jak najbardziej realne.

Dajmy więc na chwilę hulać wyobraźni bez żadnych ograniczeń i przyjmijmy, że taka skóra zostanie zaimplementowana szkieletowi robota. W jego wnętrzu znalazłby się oczywiście najsprawniejszy możliwy procesor, a zdolni programiści zaimplementowaliby odpowiednio skomplikowane kodowanie.

Obecnie sztuczną inteligencję w praktyce programuje się do przygotowywania posiłków lub sprzątania nam mieszkania. Tymczasem w grach wideo spotykamy NPC, którzy reagują na nasze czyny, złoszczą się lub zawierają przyjazne relacje.

Niezwykła egzoplaneta przestanie niedługo istnieć. Naukowcy nie pozostawiają złudzeńNiezwykła egzoplaneta przestanie niedługo istnieć. Naukowcy nie pozostawiają złudzeńCzytaj dalej

Połączenie sztucznej inteligencji wchodzącej w interakcje z człowiekiem, z fizyczną formą, na którą technologia już niemalże pozwala, potencjalnie dałoby maszynę, która zachowuje się według przyjętych przez człowieka standardów.

Nadal brakuje czynnika ludzkiego, w który chcemy wierzyć, że nas wyróżnia i nie jest podrabialny. Kto jednak przypuszczałby w poprzednim wieku, że skórę da się w taki sztuczny sposób odtworzyć, by zachowała funkcje naturalnej, a nie tylko wygląd.

Także zataczając koło do początku wywodu, choć obecnie robot na równych prawach brzmi wciąż niedorzecznie, to świat zmienia się dynamicznie, a wraz z nim społeczne normy. Nie wydaje się jednak, aby bunt maszyn był problemem obecnego pokolenia.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Pilny komunikat TVP w sprawie ramówki. Wymowna reakcja widzów
 2. Pieniądze w ramach Funduszu Wsparcia Kultury są rozdawane pod stołem?
 3. Smartfony celowo zarażone wirusem przez producenta. Ponad 20 milionów zainfekowanych urządzeń
 4. Największy dron na świecie imponuje. Jego przeznaczenie może zaskoczyć
 5. Wojsko USA testuje działo elektromagnetyczne. Aż ciężko uwierzyć w jego możliwości
 6. Czy psy potrafią wyczuć ciążę szybciej niż ty? Poznaj sekret niezwykłej zdolności czworonogów
 7. Na plaży znalazł coś, czego nie widział nikt inny. Teraz zostanie milionerem

Następny artykuł