Techgame.pl
Mech

wallpaperflare.com

Rosja pracuje nad wojskowymi robotami sterowanymi głosem

15 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Rosyjska myśl techniczna raczej nie zawodzi. A jeśli nawet zawodzi, to o tym się nie mówi

Priviet comrade

Państwowe media rosyjskie donoszą o najnowszych badaniach rosyjskiego wojska. W kraju prowadzone są badania nad bezzałogowym pojazdem naziemnym sterowanym za pomocą poleceń głosowych.Za projekt nowoczesnych pojazdów odpowiada Narodowe Centrum Rozwoju Technologii i Podstawowych Elementów Robotyki. Rosjanie stawiają na zautomatyzowane wojsko i uważają, że to one będą w przyszłości stanowiły o zwycięstwie i porażce w konfliktach zbrojnych.

Mech jak z anime?

Robot ma być sprawnym pojazdem wojskowym. Będzie on wsparciem dla piechoty podczas misji na froncie, a co najważniejsze ma być on w całości sterowany głosem. Zawiodę jednak osoby, które liczą na to, że robot porusza się na nogach, ma humanoidalny kształt i ogromny laserowy miecz.

Oto Marker, czyli opisywany powyżej pojazd. Ten poruszający się na gąsienicach dron pierwotnie miał być sterowany za pomocą tabletu. Ze względu na różne komplikacje zmieniono jednak profil wydawania polecań i przekształcono go w posłuszną, sterowaną głosem maszynę bitewną. Ponoć ta metoda jest o wiele wydajniejsza i prowadzi do samych usprawnień.

No i wracamy do rosyjskiej myśli technicznej

Jest tylko jeden problem. Skąd robot będzie wiedział, że polecenia wydaje mu dowódca, a nie chociażby wrogi haker? Taki system aż prosi się o włamanie i wykorzystanie maszyny przeciwko jednostkom wroga. Nie jestem przekonany, czy autonomiczne maszyny sterowane za pomocą głosu, to przyszłość jakiegokolwiek wojska. Mogę się jednak mylić, wszak świat wojenny znam tylko z gier i filmów. Mam zresztą nadzieję, że ten stan rzeczy nigdy nie ulegnie zmianie.

Tagi:

WojskoDronyAI

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >