Techgame.pl
Sąd

Pixabay.com

Ericsson pozywa Samsunga. Chodzi o naruszenie patentu

14 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Szwedzka firma Ericsson to jeden ze starszych koncernów w branży telefonicznej. Firma posiada wiele patentów, których wykorzystanie wymaga odpowiedniej licencji. Większość światowych korporacji ma umowy z Ericssonem, lecz jak się okaz

  • Ericsson pozywa Samsunga

  • Koreański gigant jest oskarżony o naruszenie patentów

  • Negocjacje licencji zakończyły się fiaskiem

  • Jeśli Ericsson wygra, Samsung zapłaci miliony dolarów

Korzystanie z technologii opracowanej niegdyś przez pionierów branży elektronicznej nie jest darmowe. By korzystać ze stworzonych lata temu narzędzi, trzeba mieć na to licencję. Wiele z patentów należy między innymi do szwedzkiej firmy Ericsson.

Samsung pozwany za wykorzystywanie patentów bez licencji

Firma Ericsson wniosła pozew do sądu okręgowego w Teksasie. Powód jest prosty - Samsung nie przedłużył licencji na wykorzystywanie patentów szwedzkiego koncernu. Jako że technologie Ericssona są wykorzystywane w wielu urządzeniach koreańskiego producenta, wiele urządzeń Samsunga narusza obecnie patenty Ericssona.

Wśród nich są na przykład smartfony Galaxy S III i Galaxy Note II, odtwarzacze Blu-ray czy przeróżne modele telewizorów i aparatów fotograficznych. Negocjacje na temat przedłużenia licencji Samsunga były prowadzone przez dwa lata. Ostatecznie zakończyły się fiaskiem.

Ericsson twierdzi, że z jego strony wszystko odbywało się zgodnie z przepisami zamieszonymi w dokumencie FRAND (dokument definiuje sprawiedliwe, rozsądne i prowadzone bez dyskryminacji negocjacje). Z pozwu sądowego wynika, że Samsung tych zasad nie przestrzegał.

Ericsson narażony na ogromne straty

Po złożeniu pozwu do amerykańskiego sądu notowania Ericssona na giełdzie zaczęły szybować w dół. Inwestorzy obawiają się strat, jakie może ponieść szwedzka firma w najbliższych kwartałach. Koszty postępowania prawnego oraz opóźnienia licencji szacowane są na ponad 170 milionów dolarów w najbliższym kwartale.

Ogromne straty wynikają z faktu, iż Ericsson prowadzi teraz negocjacje z kilkoma różnymi firmami w sprawie odnowień licencji. W związku z tym tantiemy z pewnością zostaną opóźnione, co wygeneruje ogromne straty szwedzkiej firmy na początku 2021 roku. 

Szwedzka firma zaznacza w pozwie, że postawienie jej w takiej sytuacji przez Samsunga jest rażąco niesprawiedliwe i domaga się rekompensaty poniesionych strat, co wyraźnie zaznaczyła w pozwie złożonym do Sądu Okręgowego dla Wschodniego Dystryktu Teksasu.

Pozew ujawnia praktyki negocjacyjne Samsunga

Ze złożonych przez Ericssona dokumentów wynika, że koreański gigant odmówił opłacenia licencji w tej samej wysokości, jaka obowiązuje jego konkurentów. Zamiast tego oferuje jedynie niewielką część wymaganej zapłaty, co, jak czytamy w pozwie, dałoby mu nieuczciwą przewagę nad konkurentami z całego świata.

Jeśli w pozwie Ericssona zamieszczono prawdziwe informacje, które zostaną uznane przez sąd, Samsung będzie musiał zapłacić setki milionów dolarów odszkodowania. Nie byłby to jednakże pierwszy raz w przypadku starcia tych firm.

Poprzednia różnica zdań pomiędzy Ericssonem i Samsungiem miała miejsce w 2012 roku. Wówczas również poszło o naruszenie patentów. Sprawa ciągnęła się dwa lata i zakończyła się sromotną porażką Samsunga, który musiał wypłacić szwedzkiemu koncernowi odszkodowanie w wysokości 650 milionów dolarów.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >