Grafika przedstawiająca napis 5G
Źródło: Pixabay

Sieć 5G? Naukowcy pracują już nad 6G. Mają jednak spory problem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Czerwca 2020

Sieć 5G pojawia się w kolejnych lokalizacjach, coraz więcej operatorów w Polsce oferuje również najnowszy standard superszybkiego Internetu. Infrastruktura związana z tą technologią cały czas jest rozbudowywana, nie powstrzymuje to naukowców od badań nad kolejnym etapem rozwoju sieci telekomunikacyjnej.

Sieć 5G wprowadziła prawdziwą rewolucję w technologii przesyły danych. Możliwości z nią związane sprawiają, że w zasięgu ręki możemy mieć Internet o niezwykle dużej prędkości. Naukowcy zastanawiają się już jak jeszcze bardziej usprawnić tę technologię.

Początek badań nad siecią 6G?

Kolejnym etapem w rozwoju transferu danych jest wykorzystanie fal submilimetrowych, które pozwoliłyby na odbiór i przesyłanie danych z jeszcze większą prędkością niż pozwala na to obecna technologia. Problemem jest jednak kodowanie takich danych. Jest to o wiele trudniejsze niż w przypadku sieci 5G. Grupa naukowców z rosyjskiego uniwersytetu ITMO przedstawiła rozwiązanie, które może okazać się bardzo pomocne w rozwiązaniu tego problemu.

Modyfikacja impulsów terahercowych może okazać się kluczem

Według naukowców z uniwersytetu ITMO, do wysyłania danych związanych z technologią fal submilimetrowych, można wykorzystać zmodyfikowane impulsy terahercowe. Obecnie wprowadzona technologia pozwala skutecznie przesyłać dane za pomocą pasma podczerwieni o szerokości mierzonej w nanometrach. W przypadku fal submilimetrowych szerokość takiego pasma byłaby znacznie większa, co pozwoliłoby na większy przesył danych.

Problemy hamują rozwój

Technologia ta nie jest jednak idealna. Problematyczne jest nakładanie na siebie kolejnych pasm. Rosyjscy naukowcy chcą obejść ten problem wydłużając czas trwania impulsów, co doprowadzi do tego, że impulsy zamiast nakładać się na siebie, będą występowały po sobie. Takie rozwiązanie może w przyszłości posłużyć do dalszych badań nad falami submilimetrowymi.

Następny artykuł