Techgame.pl
sieć 5G

flickr

Sprawdź zasięg sieci 5G w Polsce. W planach budowa ponad 1800 nadajników

12 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Sieć 5G już oficjalnie działa w Polsce za pomocą Plusa. Możemy spodziewać się, że niedługo nadawanie sygnału rozpoczną inni operatorzy. Pojawiła się mapa pokazująca zasięg sieci 5G, choć na razie liczba nadajników nie powala. Docelowo mają jednak p

Sieć 5G działa już od wczoraj w naszym kraju. W planach jest budowanie kolejnych stacji bazowych. Na ten moment zasięg nie powala na kolana.

5G już w Polsce

Plus od wczoraj nadaje sygnał 5G za pomocą stacji służących wcześniej do transmitowania LTE. Liczba stacji na ten moment nie jest wybitnie duża - na całą Polskę przypada ich ledwo 100. Warto jednak pamiętać, że z powodu odwołania aukcji częstotliwości (o czym szerzej pisaliśmy w innym artykule), operatorzy mogą nadawać sygnał na częstotliwościach właściwych dla właśnie LTE, na co zezwolił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Do tej pory (zgodnie z informacjami ze strony UKE) wydano 1756 pozwoleń na uruchomienie usług sieci piątej generacji na częstotliwościach 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz, choć do tej pory te liczby zapewne znacznie się zmieniły, jednak na oficjalne dane musimy trochę poczekać. Najwięcej pozwoleń na częstotliwości 2600 MHz posiada na ten moment Play (822), Orange (404) i T-Mobile z 396 pozwoleniami. Plus w związku z tym planuje zwiększyć liczbę stacji nadawczych ze 134 o kolejne 600 nadajników. Łącznie nadajników ma powstać około 1800.

Zasięgi 5G w naszym kraju

Zdaniem Plusa na ten moment sieć 5G obejmuje swoim zasięgiem 900 tys. osób, ale wybudowanie kolejnych stacji nadawczych wiążę się ze zwiększeniem tej liczby. Operator szacuje, że w niedługim czasie 5G ma być powszechnie dostępne w całej Warszawie, a łącznie na całą Polskę ma objąć trzy miliony obywateli. Biorąc pod uwagę, że konkurencja nie śpi i również ma w planach rozszerzeanie swoich zasięgów, niedługo możemy liczyć się z tym, że piąta generacja dostępna będzie we wszystkich kluczowych miejscach w Polsce, a z pewnością w każdym większym mieście. Tu jednak pojawia się mały problem - cały potencjał 5G zależy również od odbiorników w urządzeniach. Tych jednak nie ma aż tak dużo, gdyż zdaniem operatora na ten moment są to Huawei P40, Huawei P40 Pro, Huawei Mate Xs i modem ZTE MC801. Biorąc pod uwagę, że dużo osób w świetle niedawnych skandali odwórciła się od chińskiego producenta, niewiele osób może pozwolić sobie na wykorzystanie całego potencjału sieci. Na ratunek przychodzą jednak kolejne firmy, który zamierzają wydawać nowe modele smartfonów oraz aktualizacje do już istniejących. 5G okazuje się wyzwaniem nie tylko dla operatorów czy rządu, ale też dla całej branży technologicznej. 

Gdzie możemy odbierać już nową generację sieci?

Plus na swojej oficjalnej stronie opublikował specjalne mapy. Wynika z nich, że na ten moment niewiele osób jest w stanie pozwolić sobie na korzystanie z dobrodziejstw najnowszech technologii. Zasięg nadajników obejmuje na ten moment siedem miast: Warszawę, Łódź, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Szczecin i Poznań. 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >