Nadajnik 5G
Źródło: Flickr

5G to wielka szansa dla Polaków. "Polska ma zaległości" niepokoją się eksperci

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Maja 2020

Nowa generacja sieci 5G może przynieść mnóstwo korzyści. Eksperci informują, że Polska może nie być gotowa na wprowadzenie tego rozwiązania. Aby wprowadzenie 5G przyniosło rezultaty potrzeba wsparcia ze strony rządu i obrania konkretnej ścieżki rozwoju.

Wprowadzenie sieci 5G to ostatnio niezwykle nośny temat. Zdanie zabrali eksperci, którzy informują o potencjalnych problemach z wdrażaniem nowoczesnego rozwiązania.

5G w Polsce


Opublikowano specjalny raport dot. wyzwań i zagrożeń związanych z siecią piątej generacji. Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland informuje, że sama idea takiego opracowania wzięła się z bardzo dużego szumu dotyczącego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań piątej generacji. Autorzy pracy twierdzą, że do uzyskania odpowiednich efektów przy wprowadzaniu 5G trzeba zdecydowanych działań podjętych przez rząd. "Państwo powinno szybko rozdystrybuować w aukcji nowe pasmo, by operatorzy mogli zaoferować nowoczesne usługi konsumentom i firmom. Obecnie uruchomione komercyjne sieci 5G Play i Plusa działające razem z LTE, nigdy nie osiągną tak dobrych, jak powinny parametrów" - twierdzi cytowany przez Buisness Insider ekspert rynku telekomunikacyjnego z Digital Poland. Problemy w naszym kraju zaczynają się praktycznie już na starcie. Rząd niedawno poinformował, że zawieszono pierwszą aukcję w sprawie sieci 5G czym kraj straci około 5 mld złotych. Zdaniem ministra cyfryzacji właśnie tyle pieniędzy dla budzetu państwa miało przynieść zastosowanie nowej technologii.

Zdecydowanie działania rządu


Decyzja o zawieszeniu aukcji niekorzystnie wpływa także na brak równowagi pomiędzy podmiotami rynkowymi jeżeli chodzi o posiadane częstotliwości. To z kolei może objawiać się problemami z realizacją wytycznych UE w kontekście Europejskiej Agendy Cyfrowej. W kontekście innych krajów członkowskich UE Polska jest wyraźnie w tyle. Do tej pory sieci uruchomiono komercyjnie już w 130 miastach. W kategorii krajów szybkością wprowadzania nowych rozwiązań wyróżniają się Włochy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Żaden kraj, co ciekawe, nie wpływa w aż tak zdecydowanym stopniu na regulacje względem technologii. Włochy i Francja zdają się nadawać władzy największy wpływ w kwesti regulacji rynku telekomunikacyjnego, zaś Hiszpania zdaje się celować przede wszystkim w szybkie rozwinięcie i masową implementację technologii. Poza Europą także skupiono się na stosowaniu 5G - ponad 300 operatorów w ponad 100 krajach ogłosiło inwestycje w nową technologię.

5G to przyszłość?


"Polska stoi więc przed kluczowym dylematem: pójść śladem państw członkowskich i zezwolić na konkurencję między dostawcami sieci, co ostatecznie zwiększy wpływy do budżetu i da szanse firmom takim jak Ericsson, Nokia czy Huawei, czy też wybrać ścieżkę amerykańsko-koreańską" - twierdzi Piotr Mieczkowski z Digital Poland. Niedługo powinniśmy doczekać się rozporządzenia Ministra Cyfryzacji, co zdecydowanie uwarunkuje dalsze działania rządu, w tym kluczowe działania w sferze regulacji w zakresie bezpieczeństwa. Mimo, że wszyscy polscy dostawcy przeprowadzili już testy, raczej nie dogonimy niektórych krajów UE, które pod koniec zeszłego roku wdrożyły 5G do masowego użytku w nawet 20 miastach. W kontekście reszty świata to właśnie nam wdrażanie i stosowanie nowych technologii idzie wyjątkowo powoli. Eksperci donoszą, że rozwiązaniem problemów może okazać się powołanie funduszu na badania i rozwój piątej generacji sieci, dzięki czemu możliwe stanie się wspieranie kroków zmierzających do masowego stosowania 5G.

Kompletny raport dotyczące wyzwań, szans i zagrożeń jakie niesie za sobą 5G dostępny jest pod tym adresem. Na ten moment dokument jawi się na największe źródło informacji dotyczących nowej generacji sieci telekomunikacyjnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister Cyfryzacji: w ciągu 5 lat 5G będzie dostępne we wszystkich większych miastach UE
  2. Sieć 5G wystartowała w Polsce. Skorzystasz z niej w 7 miastach
  3. Naczelny polski epidemiolog oskarża Ministra Szumowskiego o szerzenie paniki
  4. Rząd pięciokrotnie przepłacił za zakup bezużytecznych maseczek firmie powiązanej z doradcą Prezydenta Dudy
Następny artykuł