Techgame.pl
Nadajnik 5G

Flickr

5G to wielka szansa dla Polaków. "Polska ma zaległości" niepokoją się eksperci

11 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Nowa generacja sieci 5G może przynieść mnóstwo korzyści. Eksperci informują, że Polska może nie być gotowa na wprowadzenie tego rozwiązania. Aby wprowadzenie 5G przyniosło rezultaty potrzeba wsparcia ze strony rządu i obrania konkretnej ścieżki roz

Wprowadzenie sieci 5G to ostatnio niezwykle nośny temat. Zdanie zabrali eksperci, którzy informują o potencjalnych problemach z wdrażaniem nowoczesnego rozwiązania.

5G w Polsce

Opublikowano specjalny raport dot. wyzwań i zagrożeń związanych z siecią piątej generacji. Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający Fundacji Digital Poland informuje, że sama idea takiego opracowania wzięła się z bardzo dużego szumu dotyczącego wprowadzania nowoczesnych rozwiązań piątej generacji. Autorzy pracy twierdzą, że do uzyskania odpowiednich efektów przy wprowadzaniu 5G trzeba zdecydowanych działań podjętych przez rząd. "Państwo powinno szybko rozdystrybuować w aukcji nowe pasmo, by operatorzy mogli zaoferować nowoczesne usługi konsumentom i firmom. Obecnie uruchomione komercyjne sieci 5G Play i Plusa działające razem z LTE, nigdy nie osiągną tak dobrych, jak powinny parametrów" - twierdzi cytowany przez Buisness Insider ekspert rynku telekomunikacyjnego z Digital Poland. Problemy w naszym kraju zaczynają się praktycznie już na starcie. Rząd niedawno poinformował, że zawieszono pierwszą aukcję w sprawie sieci 5G czym kraj straci około 5 mld złotych. Zdaniem ministra cyfryzacji właśnie tyle pieniędzy dla budzetu państwa miało przynieść zastosowanie nowej technologii.

Zdecydowanie działania rządu

Decyzja o zawieszeniu aukcji niekorzystnie wpływa także na brak równowagi pomiędzy podmiotami rynkowymi jeżeli chodzi o posiadane częstotliwości. To z kolei może objawiać się problemami z realizacją wytycznych UE w kontekście Europejskiej Agendy Cyfrowej. W kontekście innych krajów członkowskich UE Polska jest wyraźnie w tyle. Do tej pory sieci uruchomiono komercyjnie już w 130 miastach. W kategorii krajów szybkością wprowadzania nowych rozwiązań wyróżniają się Włochy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. Żaden kraj, co ciekawe, nie wpływa w aż tak zdecydowanym stopniu na regulacje względem technologii. Włochy i Francja zdają się nadawać władzy największy wpływ w kwesti regulacji rynku telekomunikacyjnego, zaś Hiszpania zdaje się celować przede wszystkim w szybkie rozwinięcie i masową implementację technologii. Poza Europą także skupiono się na stosowaniu 5G - ponad 300 operatorów w ponad 100 krajach ogłosiło inwestycje w nową technologię. 

5G to przyszłość?

"Polska stoi więc przed kluczowym dylematem: pójść śladem państw członkowskich i zezwolić na konkurencję między dostawcami sieci, co ostatecznie zwiększy wpływy do budżetu i da szanse firmom takim jak Ericsson, Nokia czy Huawei, czy też wybrać ścieżkę amerykańsko-koreańską" - twierdzi Piotr Mieczkowski z Digital Poland. Niedługo powinniśmy doczekać się rozporządzenia Ministra Cyfryzacji, co zdecydowanie uwarunkuje dalsze działania rządu, w tym kluczowe działania w sferze regulacji w zakresie bezpieczeństwa. Mimo, że wszyscy polscy dostawcy przeprowadzili już testy, raczej nie dogonimy niektórych krajów UE, które pod koniec zeszłego roku wdrożyły 5G do masowego użytku w nawet 20 miastach. W kontekście reszty świata to właśnie nam wdrażanie i stosowanie nowych technologii idzie wyjątkowo powoli. Eksperci donoszą, że rozwiązaniem problemów może okazać się powołanie funduszu na badania i rozwój piątej generacji sieci, dzięki czemu możliwe stanie się wspieranie kroków zmierzających do masowego stosowania 5G. 

Kompletny raport dotyczące wyzwań, szans i zagrożeń jakie niesie za sobą 5G dostępny jest pod tym adresem. Na ten moment dokument jawi się na największe źródło informacji dotyczących nowej generacji sieci telekomunikacyjnej.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >