Techgame.pl
Maszt radiowo-telewizyjny wysyłający sygnał 5G.

flickr

Minister cyfryzacji: nie ma dowodów na szkodliwość 5G

9 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Minister Cyfryzacji odpowiedział na interpelację posła Bogusława Sonika na temat wpływu sieci 5G na zdrowie ludzi. Według Ministra, nie ma przesłanek, aby uważać, że 5G jest dla nas szkodliwe.

Według Ministra Cyfryzacji, Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym nie wykazała, aby sieć 5G stwarzała zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzkiego.

Kontrowersje

Sieć 5G wzbudza liczne kontrowersje na całym świecie. Nie tak dawno temu pisaliśmy o fali wandalizmu w Wielkiej Brytanii, gdzie spalono ponad 20 masztów udostępniających sygnał 5G. Strach spowodowany niewiedzą na temat najnowszej technologii sprawił, że zniszczone zostały nawet maszty, przez które sieć 5G nie była udostępniana. W oparciu o liczne kontrowersje poseł PO, Bogusław Sonik, wystosował interpelacje do Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie wpływu na ludzkie zdrowie sieci 5G. Poseł w uwagach wspomniał również o przypadkach ze Szwajcarii i Belgii, gdzie wstrzymano rozwijanie tej technologii ze względu na wątpliwości co do jej szkodliwości.

Fake Newsy nawet wśród polityków

W odpowiedzi na interpelacje głos zabrał Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, który podkreślił, że w przypadku Belgii i Szwajcarii prace nie zostały wstrzymane ze względu na zagrożenie zdrowia, a wszelkie tego typu informacje są nieprawdziwe. Szef resortu podkreślił, że stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji jest zbieżne z tym, które zajmują ośrodki nauki, a samo Ministerstwo przez cały czas realizuje programy edukacyjno-informacyjne w zakresie oddziaływania pola elektromagnetycznego.

Czym jest 5G

Zagórski tłumaczy jednocześnie czym tak naprawdę jest sieć 5G. Mobilne sieci telekomunikacyjne, takie jak GSM, LTE, UMTS, 2G, 3G, 4G, 5G oparte są na technologii radiowej, która obecna jest w życiu ludzi od ponad 100 lat. Nie ma więc różnicy czy jest to sieć 2G, czy sieć 5G – rządzą nimi te same prawa fizyki. Częstotliwości radiowe, na podstawie których funkcjonuje sieć 5G, zostały szeroko przebadane pod kątem ludzkiego zdrowia. Badania tego typu prowadzone są już od niemal 50 lat.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >