Briefing Minstra Cyfryzacji Marka Zagórskiego.
Źródło: flickr

Minister Cyfryzacji: w ciągu 5 lat 5G będzie dostępne we wszystkich większych miastach UE

Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski, poinformował dzisiaj, że rząd chce, aby aukcja na rezerwację częstotliwości z pasma 3,6 GHz dla sieci 5G odbyła się jeszcze w tym roku.

Dzisiaj w wybranych miastach Polski operator sieci Plus uruchomił pierwsze 100 stacji nadających superszybki Internet z sieci 5G. Rząd chce iść za ciosem organizując aukcję na rezerwację kolejnego pasma. W związku z zawirowaniami działalności UKE pierwotna aukcja została niedawno anulowana.

5G w całej Polsce

Zagórski poinformował podczas wideokonferencji, że plan budowy infrastruktury sieci 5G w taki sposób, aby była ona dostępna komercyjnie na większości terenów w Polsce do końca tego roku jest dalej aktualny. W całym procesie najważniejsza jest jednak decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Minister podkreślił również, że niezależnie od aukcji operatorzy sieci będą mogli wykorzystywać dostępne pasma do wprowadzania oferty 5G w swoich sieciach. “Należy się spodziewać, że sieć 5G będzie stopniowo uruchamiana po pierwsze, przez wszystkich operatorów, a po drugie, stopniowo w kolejnych miastach, w kolejnych obszarach Polski.” - dodał.

Plany do 2025

Europejskie plany rozwoju technologii 5G zakładają, że za 5 lat superszybki Internet będzie dostępny we wszystkich dużych miastach Unii Europejskiej oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych. Minister zapewnił jednak, że planują wykonać ten plan dużo szybciej. “Mamy ambicje - nie tylko Polska - żeby ten plan był znacznie przyspieszony.” - podsumował wideokonferencję Minister Cyfryzacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sieć 5G wystartowała w Polsce. Skorzystasz z niej w 7 miastach
  2. W Mszczonowie powstaje najgłębszy basen na świecie
  3. Office 365 ochroni skrzynkę przed spamem. Microsoft wprowadza nowe udogodnienie
  4. Rząd pięciokrotnie przepłacił za zakup bezużytecznych maseczek firmie powiązanej z doradcą Prezydenta Dudy
Następny artykuł