Prezes UKE, Marcin Cichy, podczas konferencji.
Źródło: flickr

„Czas pokaże, w jakim kierunku będzie zmierzać polskie 5G. Niewiadomą pozostają kwestie cyberbezpieczeństwa” mówi prezes UKE

Zamieszanie wokół aukcji dla częstotliwości 5G trwa. Najnowsze rozporządzenia ustawy Tarczy Antykryzysowej 3.0 zakładają między innymi dymisję obecnie urzędującego prezesa UKE – Marcina Cichego. Po kilku dniach milczenia również on zabrał głos w tej sprawie.

Wczoraj należąca do Polkomtela sieć Plus rozpoczęła nadawanie sygnału 5G w siedmiu miastach w Polsce. Jednocześnie trwają rozmowy na temat budy całej infrastruktury wspierającej technologię superszybkiego Internetu w całej Polsce. W ich cieniu obecny prezes UKE czeka na ostateczną decyzję w sprawie ustawy o Tarczy Antykrysyowej 3.0.

Koronawirus zatrzymał aukcję na kolejne pasma 5G

Pod koniec marca UKE informowało o rozpoczęciu aukcji na częstotliwość 3,8 GHz, którą zainteresowane były Orange, T-Mobile oraz Play. Specjaliści z UKE szacowali, że Skarb Państwa zarobi na tej i kolejnych aukcjach około 2 miliardów złotych, resort finansów mówił z kolei nawet o 5 miliardach. W związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, prezes UKE zadecydował o zawieszeniu aukcji. Według Cichego w ustawie o Tarczy Antykryzysowej 1.0 pojawił się zapis uniemożliwiający dalsze kontynuowanie aukcji.

Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa przygląda się sytuacji

Przepisy zawarte w Tarczy Antykryzysowej 3.0 kompletnie namieszały w całej sytuacji. W przepisach pojawiła się informacja o anulowaniu całej aukcji ze względu na cyberbezpieczeństwo. W ostatniej chwili dołożono również przepis dymisjonujący prezesa UKE. Od wejścia przepisów w życie Cichy będzie miał 14 dni na zakończenie współpracy. Decyzja najpierw musi przejść przez czytanie w Senacie, jednak eksperci twierdzą, że ich decyzja nie ma większego znaczenia, a los prezesa UKE jest już raczej pewny.

Aukcja wróci jeszcze w 2020 roku

W rozmowie z Sylwią Czubkowską, prezes UKE odniósł się do słów Ministra Cyfryzacji, Marka Zagórskiego, który twierdzi, że aukcja na pasmo 3,8 GHz wróci jeszcze w tym roku. “Pewnym jest, że aby spełnić wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa, trzeba je ustalić, a dalej wrócić z aukcją do etapu konsultacji publicznych. Czas pokaże, ile to zajmie.” - nie ukrywa wątpliwości Cichy. Według niego cała sytuacja jest bardzo niejasna, a rząd nie kontaktował się z nim w sprawie podjętych decyzji. Sam zapewnia, że wszystkie decyzje, które podjęło UKE za czasów jego kadencji w sprawie sieci 5G i feralnej zawieszonej aukcji wynikało z obecnie działających przepisów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 5G to wielka szansa dla Polaków. "Polska ma zaległości" niepokoją się eksperci
  2. Minister Cyfryzacji: w ciągu 5 lat 5G będzie dostępne we wszystkich większych miastach UE
  3. Sieć 5G wystartowała w Polsce. Skorzystasz z niej w 7 miastach
  4. 5G testowano w wielu polskich miastach. Niektóre lokacje mogą zaskakiwać
Następny artykuł