Techgame.pl
Prezes UKE, Marcin Cichy, podczas konferencji.

flickr

"Czas pokaże, w jakim kierunku będzie zmierzać polskie 5G. Niewiadomą pozostają kwestie cyberbezpieczeństwa" mówi prezes UKE

12 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Zamieszanie wokół aukcji dla częstotliwości 5G trwa. Najnowsze rozporządzenia ustawy Tarczy Antykryzysowej 3.0 zakładają między innymi dymisję obecnie urzędującego prezesa UKE – Marcina Cichego. Po kilku dniach milczenia również on zab

Wczoraj należąca do Polkomtela sieć Plus rozpoczęła nadawanie sygnału 5G w siedmiu miastach w Polsce. Jednocześnie trwają rozmowy na temat budy całej infrastruktury wspierającej technologię superszybkiego Internetu w całej Polsce. W ich cieniu obecny prezes UKE czeka na ostateczną decyzję w sprawie ustawy o Tarczy Antykrysyowej 3.0.

Koronawirus zatrzymał aukcję na kolejne pasma 5G

Pod koniec marca UKE informowało o rozpoczęciu aukcji na częstotliwość 3,8 GHz, którą zainteresowane były Orange, T-Mobile oraz Play. Specjaliści z UKE szacowali, że Skarb Państwa zarobi na tej i kolejnych aukcjach około 2 miliardów złotych, resort finansów mówił z kolei nawet o 5 miliardach. W związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2, prezes UKE zadecydował o zawieszeniu aukcji. Według Cichego w ustawie o Tarczy Antykryzysowej 1.0 pojawił się zapis uniemożliwiający dalsze kontynuowanie aukcji.

Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa przygląda się sytuacji

Przepisy zawarte w Tarczy Antykryzysowej 3.0 kompletnie namieszały w całej sytuacji. W przepisach pojawiła się informacja o anulowaniu całej aukcji ze względu na cyberbezpieczeństwo. W ostatniej chwili dołożono również przepis dymisjonujący prezesa UKE. Od wejścia przepisów w życie Cichy będzie miał 14 dni na zakończenie współpracy. Decyzja najpierw musi przejść przez czytanie w Senacie, jednak eksperci twierdzą, że ich decyzja nie ma większego znaczenia, a los prezesa UKE jest już raczej pewny.

Aukcja wróci jeszcze w 2020 roku

W rozmowie z Sylwią Czubkowską, prezes UKE odniósł się do słów Ministra Cyfryzacji, Marka Zagórskiego, który twierdzi, że aukcja na pasmo 3,8 GHz wróci jeszcze w tym roku. “Pewnym jest, że aby spełnić wymagania dotyczące cyberbezpieczeństwa, trzeba je ustalić, a dalej wrócić z aukcją do etapu konsultacji publicznych. Czas pokaże, ile to zajmie.” - nie ukrywa wątpliwości Cichy. Według niego cała sytuacja jest bardzo niejasna, a rząd nie kontaktował się z nim w sprawie podjętych decyzji. Sam zapewnia, że wszystkie decyzje, które podjęło UKE za czasów jego kadencji w sprawie sieci 5G i feralnej zawieszonej aukcji wynikało z obecnie działających przepisów.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >