Techgame.pl > Gry > 15% polskich graczy to osoby powyżej 55 lat. Zaskakujące wyniki badań
Artur Łokietek
Artur Łokietek 19.03.2022 05:26

15% polskich graczy to osoby powyżej 55 lat. Zaskakujące wyniki badań

Silver Gaming Intel
Intel

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez Intel potrafią nieźle zaskoczyć! Okazuje się, że w naszym kraju jest naprawdę dużo tzw. "silver gamerów".

Silver gaming w Polsce

Samo pojęcie "silver gaming" wykute zostało dość niedawno. Oznacza ono po prostu graczy powyżej 55 roku życia. Stereotyp pryszczatego nerda obecny w różnych dziełach kultury już dawno temu został obalony - w końcu średnia wieku graczy to około 30 lat! Mało kto zwraca jednak uwagę na starszych graczy, których zarówno w Polsce, jak i na świecie jest coraz więcej. Silver gaming oznacza gry jako sposób wolnego czasu, hobby, ale też profesjonalne drużyny esportowe (o jednej z takich drużyn seniorów powstaje nawet film). Co jednak najciekawsze - najnowsze badania Intela pokazują, że w naszym kraju wciąż przybywa starszych graczy. I bynajmniej ich ulubioną grą nie jest pasjans, a.. Wiedźmin.

Heavy userzy są wśród nas

W naszym kraju gracze powyżej 55 roku życia, czyli silver gamerzy (według badań Intel) stanowią aż 15 procent wszystkich graczy! Co ciekawe, większość z nich (58 procent) to kobiety. Osoby należące do tej grupy na granie poświęcają jednak mniej czasu, niż ich młodsze potomstwo - około siedem godzin tygodniowo. Takich graczy nazywa się "light gamerami", a stanowią oni 21 procent wszystkich badanych. Spokojnie, "heavy userów" też trochę jest (9 procent), a poświęcają oni na tę formę rozrywki aż 14 godzin w tygodniu. Dla zdecydowanej większości z badanych (70 procent) gry to forma relaksu, ale także rozwijąjące zręczność czy percepcję zajęcie. 1/3 przebadanych uważa gry za swoje hobby. 67 procent z graczy 55+ czuję satysfakcję po przejściu trudnego fragmentu czy misji. 

Gdy twoja babcia ciśnie w FIFĘ

W co grają silver gamerzy? Pomyśleć można - w pasjansa czy sapera, ale dowodzi to tylko niedocenienia tej grupy graczy. Naturalnie większość jako najbardziej interesujące ich gatunki wskazuje gry logiczne i edukacyjne (74 procent), ale nie zabrakło przygodówek (34 procent), wyścigówek i gier sportowych (32 procent) czy też strzelanek (26 procent). Pasjans to ulubiona gra zaledwie 8 procent badanych. Znacznie bardziej lubią oni Wiedźmina (25 procent badanych deklaruje, że to ich ulubiona seria gier), Simsy (22 procent) czy FIFA (21 procent). Zaskakujące? Jeszcze bardziej zaskoczy was fakt, że silver gamerzy w Polsce grają co najmniej raz w tygodniu online (25 procent), obserwują rozgrywki esportowe (26 procent), ale wyłącznie 1 procent na bierząco ogląda kanały tematyczne związane z grami. Badanie przeprowadzono w styczniu 2020 roku na zlecenie Intel przez firmę Nielsen. Wykorzystano metodologię Omnibus oraz Cawi na łącznej próbie 1300 respondentów.

Powiązane