Powstanie gra planszowa Slay The Spire. Fani roguelike'owej karcianki będą mogli wesprzeć projekt na Kickstarterze
-
Powstanie gra planszowa Slay the Spire
-
Karcianka roguelike będzie grą kooperacyjną
-
Projekt wystartuje wiosną na Kickstarterze
Slay the Spire to gra karciana w typie roguelike. Przypomina mariaż Hearthstone’a i Darkest Dungeon . Wspinamy się na tytułową iglicę, pokonując kolejne piętra wieży, na których czekają na nas turowe walki karciane, eliksiry, relikwie i inne niespodzianki. Im wyżej, tym trudniej, lecz w walce pomagają nam karty, które co chwila zdobywamy, budując swoją talię i czyniąc ją coraz silniejszą. Mechanika w sam raz na planszówkę! I właśnie ona niebawem powstanie.
Planszówka Slay the Spire pojawi się na Kickstarterze
Fenomen karcianych gier wideo zaczął się już dobre kilkanaście lat temu. Jest to jeden z wielu przykładów na to, że gry planszowe wcale nie są tak odległe grom wideo. Wiele mechanik można przełożyć z planszówki do świata wirtualnego i odwrotnie. Przykładem mogą być właśnie karcianki, przeróżne gry logiczne oraz przede wszystkim, wszelkiej maści gry strategiczne .
Trzeba przyznać, że choć powyższe gatunki to najczęściej wymieniane przykłady tego typu zapożyczeń, to w tym przypadku ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia twórców. Zaledwie dwa lata temu wyszła gra planszowa Minecraft, która wraz ze swoimi pikselowymi grafikami, świetnie sobie radzi w rankingach gier planszowych. Nie jest może wielkim arcydziełem, ale bardzo przyzwoitą, przyjemną planszówką - jak najbardziej.
Zdobędziemy iglicę wspólnymi siłami
Póki co o planszowej adaptacji Slay the Spire wiadomo niewiele. Mamy do dyspozycji jedynie ogłoszenie na stronie firmy Contention Games , która odpowiada za stworzenie gry. Wynika z niego, że już wiosną bieżącego roku rozpocznie się zbiórka na Kickstarterze , której celem będzie sfinansowanie gry. Biorąc pod uwagę liczbę fanów komputerowego Slay the Spire, nie sądzę, by były z tym jakiekolwiek problemy.
Co więcej, planszowa wersja karcianki ma być deckbuildingową kooperacją, przy której bawić się będzie mogło od 1 do 4 graczy. Tryb solo jest tutaj oczywisty ze względu na pierwowzór, który na nim właśnie się opiera. Niemniej to właśnie kooperacyjna konstrukcja gry cieszy tu najbardziej.
Planszowe gry kooperacyjne przeżywają złotą erę
W ostatnich latach kooperacyjne gry planszowe są jednymi z najlepiej sprzedających się tytułów na rynku. Zwłaszcza w Polsce, gdzie niewątpliwym motorem tego trendu była gra Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie autorstwa Ignacego Trzewiczka , wydana przez wydawnictwo Portal. Obecnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich gier planszowych na świecie .
Z roku na rok ilość gier planszowych z modułem kooperacyjnym na rynku jest coraz większa. Stąd też nie mam wątpliwości, że zbiórka na Kickstarterze zakończy się sukcesem i w ciągu roku gra zapewne zagości w pierwszych sklepach. I będę na to czekała z niecierpliwością.
Artykuły polecane przez redakcję Techgame: