Leniwiec na drzewie. Zielone liście, długie pazury.
Źródło: Wikipedia Commons

Urocza technologia na ratunek dzikich zwierząt. Nagranie robo-leniwca robi furorę w sieci

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

SlothBot jest robotem, który został specjalnie skonstruowany, aby pomagać naukowcom w badaniach nad zwierzętami, szczególnie tymi zagrożonymi wymarciem. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie on pracował w Atlanta Botanical Garden.

Robot, który z wyglądu przypomina leniwca ma specjalne zadanie. Pomoc naukowcom w ratowaniu zwierząt. Aby to osiągnąć musiał spełnić kilka warunków.

Powolutku do celu

SlothBot został stworzony w Georgia Institute of Technology i charakteryzuje się przede wszystkim tym, że wygląda bardzo uroczo. Z bardziej adekwatnych funkcji robot porusza się bardzo powoli co pozwala mu się dostać w miejsca, w które człowiek nie może bez płoszenia zwierząt. Przy okazji zamontowane w nim kamery i czujniki sprawiają, że każde zachowanie jest dokładnie dokumentowane co daje bardzo cenną wiedzę naukowcom obserwującym zwierzęta. "SlothBot porusza się wolno w myśl podstawowej zasady swojego działania. To nie jest sposób, w jaki obecnie projektuje się roboty, ale bycie wolnym i hiperenergooszczędnym pozwala SlothBotowi na szwędania się po środowisku u obserwację rzeczy, które inaczej moglibyśmy zobaczyć tylko miesiącami czy latami obserwując dane miejsce" - tłumaczy jeden z naukowców odpowiedzialnych za stworzenie robota, Magnus Egerstedt.

Innowacyjność i nowoczesność

Robo-leniwiec posiada również wbudowane panele słoneczne oraz korzysta z innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwalających mu na inteligentne zarządzanie energią. Zamontowane w nim narzędzia sprawiają, że SlothBot jest w stanie pobierać informacje na temat temperatury, pogody, poziomu CO2 i wielu innych parametrów z terenu 30 akrów. Robot został zaprojektowany w taki sposób, aby ruszać się jak najmniej. Zmienia pozycje w momencie kiedy szuka słońca albo szuka nowego obszaru badań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika w chorwackim kurorcie. Rekin podpłynął niebezpiecznie blisko, udało się go nagrać
  2. Sztuczna ręka od poznańskiej firmy zrewolucjonizuje świat. Szansa na powrót do normalności dla setek tysięcy ludzi
  3. Zjawiskowe nagranie erupcji wulkanu. Taki widok, to prawdziwa rzadkość
  4. Nic słodszego dzisiaj nie zobaczysz. Terapeutyczny robot foka pomaga samotnym

Następny artykuł