Leniwiec na drzewie. Zielone liście, długie pazury.
Źródło: Wikipedia Commons

Urocza technologia na ratunek dzikich zwierząt. Nagranie robo-leniwca robi furorę w sieci

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

SlothBot jest robotem, który został specjalnie skonstruowany, aby pomagać naukowcom w badaniach nad zwierzętami, szczególnie tymi zagrożonymi wymarciem. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będzie on pracował w Atlanta Botanical Garden.

Robot, który z wyglądu przypomina leniwca ma specjalne zadanie. Pomoc naukowcom w ratowaniu zwierząt. Aby to osiągnąć musiał spełnić kilka warunków.

Powolutku do celu

SlothBot został stworzony w Georgia Institute of Technology i charakteryzuje się przede wszystkim tym, że wygląda bardzo uroczo. Z bardziej adekwatnych funkcji robot porusza się bardzo powoli co pozwala mu się dostać w miejsca, w które człowiek nie może bez płoszenia zwierząt. Przy okazji zamontowane w nim kamery i czujniki sprawiają, że każde zachowanie jest dokładnie dokumentowane co daje bardzo cenną wiedzę naukowcom obserwującym zwierzęta. "SlothBot porusza się wolno w myśl podstawowej zasady swojego działania. To nie jest sposób, w jaki obecnie projektuje się roboty, ale bycie wolnym i hiperenergooszczędnym pozwala SlothBotowi na szwędania się po środowisku u obserwację rzeczy, które inaczej moglibyśmy zobaczyć tylko miesiącami czy latami obserwując dane miejsce" - tłumaczy jeden z naukowców odpowiedzialnych za stworzenie robota, Magnus Egerstedt.

Innowacyjność i nowoczesność

Robo-leniwiec posiada również wbudowane panele słoneczne oraz korzysta z innowacyjnych rozwiązań technologicznych pozwalających mu na inteligentne zarządzanie energią. Zamontowane w nim narzędzia sprawiają, że SlothBot jest w stanie pobierać informacje na temat temperatury, pogody, poziomu CO2 i wielu innych parametrów z terenu 30 akrów. Robot został zaprojektowany w taki sposób, aby ruszać się jak najmniej. Zmienia pozycje w momencie kiedy szuka słońca albo szuka nowego obszaru badań.

Następny artykuł