Techgame.pl
smartfon

Unsplash

W Polsce pojawia się następca SMSa. Sprawdź, czy możesz już korzystać z RCS

3 Maja 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Niektórzy właściciele smartfonów mogą już korzystać z następcy wiecznie żywego SMSa. System RCS jest systematycznie wdrażany przez Google i pojawia się u coraz większej liczby polskich użytkowników. Pokazujemy, jak sprawdzić, czy mamy

Google najpewniej zaczyna promować swój nowy standard RCS. Pokazujemy, czym w zasadzie on jest i jak go włączyć.

Czym jest RCS?

RCS to nowy standard mający zastąpić żywe po dziś dzień SMSy czy MMSy. Najbardziej chwali go Google, które systematycznie chce wdrażać go do użytku, choć na razie wygląda na to, że dostępny jest w formie testowej. RCS najłatwiej porównać do aplikacji w stylu Messengera, a najogólniej mówiąc przypomina on klasyczną postać chatu. Nowy system pozwala na wysyłanie sobie wiadomości tekstowych, obrazkowych czy gifów w czasie rzeczywistym, istnieje również możliwość prowadzenia rozmów grupowych. W odróżnieniu od SMS, wiadomości w systemie RCS wysyłane są za pośrednictwem internetu bądź danych komórkowych. W przeciwieństwie do wychodzącego już z użytku standardu MMS, RCS pozwala na załącznie plików o wadze nawet do 100 mb (w MMSach było to średnio 300 kb). 

Kontrowersyjne rozwiązanie

Choć to wszystko powyżej wygląda jak naprawdę udany pomysł, który faktycznie ma możliwość powodzenia, nie wszyscy uważają RCSy za aż tak świetnie zaprojektowany system. Choć w Polsce operatorzy komórkowi od jakiegoś czasu testują nowe rozwiązanie, to jego wprowadzaniem do telefonów zajmuje się i tak Google. Problem z RCSami polega na zabezpieczeniach - wiadomości nie są w pełni szyfrowane i operator może mieć wgląd w ich treść. Wiemy, że podobna sytuacja ma się z SMSami, ale w wypadku nowego systemu do wglądu są również inne załączniki, a nie tylko same wiadomości tekstowe. Z tego względu radzimy uważać, co wysyłacie. Oczywiście szary pracownik nie jest w stanie sprawdzić naszych wiadomości, a wszystko odbywać się może przy zachowaniu odpowiednich procedur i na wniosek służb przez specjalnie do tego wykwalifikowanych pracowników sieci komórkowej.

Jak sprawdzić, czy masz RCS?

Google powoli wprowadza nowe rozwiązanie dla coraz szerszej grupy użytkowników, ale nie zawsze o tym fakcie powiadamia samego zainteresowanego, choć niektórzy dostają SMSy o "możliwości włączenia funkcji chatu". Możliwość ich włączenia dostępna jest z poziomu opcji wiadomości tekstowych urządzenia, dlatego różni się to w każdym modelu. Zazwyczaj RCS nazwany jest jako "Funkcje chatu" i czasami kryć się może w ustawieniach zaawansowanych.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >