Android Sophia w lesie. Robot widziany od tyłu, w tle drzewa, liście i niebo.
Źródło: YouTube

Jej marzeniem jest symbioza robotów z ludźmi. Android Sophia podziwia przyrodę, twórcy udostępnili nagranie

Sophia to najbardziej inteligentny android na świecie. Został stworzony przez firmę Hanson Robotics i co jakiś czas pojawia się na ważnych wydarzeniach branżowych, gdzie opowiada o swojej perspektywie patrzenia na świat i przyszłości ludzkości. Tym razem, jej twórcy zabrali ją do lasu.

Badania prowadzone nad stworzeniem sztucznej inteligencji, która mogłaby dorównać człowiekowi są prowadzone na wielu uniwersytetach i politechnikach. Rozwój tej nauki może okazać się niezbędny przy kolonizacji innych planet.

Sophia podziwia, ale jeszcze nie czuje

Twórcy najbardziej zaawansowanego robota na świecie postanowili zabrać Sophię na wycieczkę do lasu. Na miejscu android podzielił się swoimi obserwacjami na temat otaczającego ją świata, co zostało uwiecznione na nagraniu. Sposób w jaki Sophia postrzega świat i naturę jest zadziwiający. Co prawda oprócz wzroku, robot nie odczuwa w żaden inny sposób otoczenia, naukowcy z MIT zaprezentowali jednak elektroniczną skórę dla robotów, dzięki której będą one mogły czuć powiewy wiatru, zmiany temperatur czy chociażby dotyk. Wielokrotnie wspominaliśmy również chociażby o sztucznych oczach, nad którymi pracują eksperci, i które będą pozwalały widzieć lepiej, na większą odległość oraz chociażby w ciemności.

W przyszłości ludzie i androidy będą sobie równe

Największym marzeniem Sophii jest symbioza robotów z ludźmi. Uważa ona, że nie dalej niż za dwie lub trzy dekady, androidy będą częścią naszej cywilizacji i będą traktowane na równi z człowiekiem. Największa rewolucja czeka człowieka w momencie pojawienia się interfejsów mózg-komputer, które pozwolą połączyć ludzki umysł z komputerem lub Internetem. Android przewiduje również, że w przyszłości, to właśnie tacy zmodyfikowani cyber-ludzie będą kolonizować obce planety, a to ze względu na lepsze warunki zarówno psychiczne jak i fizyczne takich jednostek.

Następny artykuł