symulator SpaceX
Źródło: https://iss-sim.spacex.com/

SpaceX stworzyło darmowy symulator dokowania statkiem kosmicznym Dragon 2

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Maja 2020

SpaceX stworzyło wirtualny symulator dokowania statkiem kosmicznym Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Najlepsze jest to, że symulator jest w pełni darmowy, a do jego uruchomienia wystarczy internet i przeglądarka. Wszystko opracowane jest w trosce o jak największy realizm.

Dla wszystkich miłośników lotów kosmicznych mamy dobrą wiadomość - od teraz sami możecie spróbować swoich sił w "parkowaniu" statkiem kosmicznym do ISS.

Symulator od SpaceX

Firma Elona Muska stworzyła wirtualną symulację dokowania statkiem Dragon 2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do jego uruchomienia wystarczy smartfon, bądź komputer z przeglądarką internetową. Wystarczy udać się pod ten adres, aby samemu sprawdzić się w roli astronauty. Wrażenia potęguje fakt, że kontrolki widoczne w symulatorze są bardzo podobne do tych, jakich używać mają prawdziwi austronauci podczas kolejnych misji. Choć całość wygląda dość realistycznie, tego rodzaju manewry nie będą raczej należeć do tych często wykonywanych - Dragon ma funkcję automatycznego dokowania. Przejęcie kontroli przez pilotów ma być więc używane jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Grając jednak w symulację możemy łatwo zauważyć, że wszystko brzmi skomplikowanie, choć rzeczywiście takie nie jest. Dla fanów gier w stylu kosmicznych symulatorów lotu wydawać się to może szczególnie łatwe. Dzisiejsze wehikuły pokroju Dragona są na tyle technolgoicznie zaawansowane, żeby jak najbardziej odciążyć astronautów.

SpaceX i nowy Dragon

Tak jak wiele lat temu wykonanie dowolnego manewru statkiem kosmicznym wiązało się z latami treningów i szkoleń, dziś ten proces jest znacznie ułatwiony. SpaceX nie tak dawno pokazał wnętrze swojego statku Dragon, który domyślnie ma wynieść astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Według Douga Hurleya i Boba Behnkena, którzy polecą tam jako pierwsi, SpaceX przez długi czas testowało różne rozwiązanie kontrolne, aby ostatecznie zdecydować się na interfejs z ekranem dotykowym. Ma to być spore ułatwienie mające zastąpić do tej pory powszechne liczne przyciski przyprawiające laików o zawrót głowy. Z tego względu opublikowany niedawno symulator wydaje się być całkiem wierną kopią rzeczywistych kontrolek Dragona. Zdjęcia poniżej pokazują jak na przestrzeni lat zmienił się interfejs w załogowych statkach kosmicznych.

Gry online

Gry online

Zobacz także:

  1. Kultowa gra wraca w odświeżonej wersji. Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 oficjalnie!
  2. 18-tonowy odłamek chińskiej rakiety spadł na Ziemię
  3. Astronomowie zarejestrowali pierwszy sygnał radiowy pochodzący prawdopodobnie z naszej galaktyki
  4. Elon Musk: w ciągu roku rozpoczniemy wszczepianie implantów do mózguNastępny artykuł