star trek
Źródło: Soft Matter Jorunal

Wydrukowali mikroskopijny statek ze Star Treka. Nie uwierzysz, co potrafi zrobić

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Listopada 2020

Naukowcy dokonali czegoś zadziwiającego. Wydrukowali w technologii mikrocząstek statek ze Star Treka. Oprócz olbrzymiego postępu w druku 3D naukowcy umożliwi mu także... pływanie. Żałujemy oczywiście, że nie latanie, ale nie można mieć wszystkiego.

Jeszcze niedawno postrzegano druk 3D jako nowoczesną ciekawostkę technologiczną. Wszystko zmieniło się, gdy ludzie uświadomili sobie, że w tej technologii można nie tylko drukować figurki czy drobne przedmioty, a nawet i całe budynki.

Druk 3D przyszłością

Pamiętacie jeszcze czasy, gdy druk 3D dopiero raczkował i praktycznie każdy chciał zobaczyć jak w czasie rzeczywistym powstaje drobny przedmiot? Te czasy odeszły już do lamusa na dobre, bo technologia ta stanowi obecnie olbrzymi przełom.

Naukowcy zaobserwowali przerażające zjawisko. Czarna dziura rozerwała całą gwiazdę, nie do uwierzeniaNaukowcy zaobserwowali przerażające zjawisko. Czarna dziura rozerwała całą gwiazdę, nie do uwierzeniaCzytaj dalej

No bo co można zrobić za pomocą druku 3D? Oczywiście, wiele kolekcjonerskich figurek tak powstaje, jak i innych narzędzi czy przedmiotów codziennego użytku. To jednak było mało dla inżynierów, którzy postanowili , że za pomocą tej technologii da się nawet drukować budynki.

Szacuje się, że druk 3D okaże się wreszcie prawdziwym przełomem, niemal na miarę wynalezienia sztucznej inteligencji. Umożliwia on nie tylko używanie tańszych materiałów i szybszą pracę w choćby budownictwie, ale i coraz łatwiejsze staje się drukowanie organów przeznaczonych do przeszczepów czy nawet jedzenia. Mimo wszystko zdarzają się też inne imponujące ciekawostki.

Drukowana łódź to dopiero początek

Nie tak dawno głośno było o zadziwiającym dokonaniu badaczy. Udało im się w mikroskali wydrukować maleńki stateczek w technologii 3D. Statek nazwany "3D Benchy" to swoisty pokaz tego, czego może dokonać ta technologia jak i swego rodzaju narzędzie diagnostyczne stanowiące dla niej benchmark.

Zapytali sztuczną inteligencję o wyniki wyborów prezydenckich w USA. AI zaskoczyło wszystkichZapytali sztuczną inteligencję o wyniki wyborów prezydenckich w USA. AI zaskoczyło wszystkichCzytaj dalej

Do tej pory w druku 3D w skali mikrometrowej powstawały jedynie proste, sferyczne kształty, gdyż drukowanie bardziej skomplikowanych obiektów było bardzo trudne. Benchy pozwala na przetestowanie tej technologii właśnie pod kątem tworzenia niedostrzegalnych dla ludzkiego oka przedmiotów, ale o znacznie bardziej zaawansowanych kształtach.

Dzięki temu, że na Benchy'ego zawiera się wiele różnych skomplikowanych kształtów, pozwala to dojrzeć problemy związane z technologią. Teraz jednak naukowcy tak ją dopracowali, że możliwe staje się drukowanie nawet mikro instalacji artystycznych czy statku Voyager ze Star Treka.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Nowe ustalenia WHO. Kiedy koronawirus jest najgroźniejszy?

Star Trek pod lupą

Dokładnie tak! Badacze wydrukowali dzięki drukowi 3D USS Voyager ze Star Treka, czyli jeden z flagowych statków kosmicznych w historii kina science-fiction. Dokonali tego naukowcy z Leiden University. Poniżej znajdziecie inne zjawiskowe kształty o wielkości nie przekraczającej 10 mikrometrów.

Amazon ma rewolucyjny pomysł na pozbywanie się toksycznych graczy. Zostaną oni poddani Amazon ma rewolucyjny pomysł na pozbywanie się toksycznych graczy. Zostaną oni poddani "kwarantannie"Czytaj dalej

Sam statek ze Star Treka ma 5 mikrometrów, przy czym jeden mikrometr to jedna tysięczna milimetra. To pozwala zdać sobie sprawę z tego, jak wspaniałe jest to dokonanie. Statek jest cząstką koloidalną, czyli stałym przedmiotem zawieszonym w cieczy.

Voyager może nawet pływać, choć niestety nie ma mikroskopijnego napędu odrzutowego, ale dzieje się to za sprawą reakcji chemicznych. Dzięki takim odkryciom badacze mogą nie tylko zwiększyć postęp w druku 3D, ale nawet przestudiować metody badania różnego rodzaju płynów pod kątem medycznym - krwi, spermy czy moczu. Już teraz wiemy, że "mikrodruk 3D przezwycięża obecne ograniczenia w wytwarzaniu aktywnych mikropływaków o złożonych kształtach", jak głoszą naukowcy w swojej pracy badawczej.

Obrazy techgame

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy noszenie przyłbicy ma sens? Wyjaśniamy, na czym polegają jej wady i zalety
  2. Zawsze po wypiciu kawy zrób 1 rzecz. Efekty zdumiewają, Twoja sylwetka diametralnie się zmieni
  3. Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady
  4. Banknot, który wzbudza wiele pytań. Banki nie miały pewności, NBP rozwiało wątpliwości
  5. Internet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej Starlink
  6. Jansowidz Jackowski o duszach zwierząt. Wyjaśnia, jak znajduje zaginione i błąkające się pupile

Następny artykuł