Techgame.pl
Bill Gates rozmyśla

flickr

Bill Gates w natarciu. Inwestuje w satelity konkurujące ze Starlinkiem

27 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Miliarder i założyciel Microsoftu po raz kolejny zainwestował ogromne pieniądze w firmę, która konkuruję z projektem Starlink, należącym do SpaceX. Już niedługo na niebie mogą latać satelity Gatesa.

To już trzecia inwestycja Billa Gatesa w firmę Kymeta, której celem jest stworzenie systemu satelitów niskoorbitalnych udostępniających Internet w miejscach o słabym zasięgu.

Pojawiła się alternatywa dla Internetu Muska

Założona w 2012 roku firma Kymeta zajmuje się tworzeniem satelitów niskoorbitalnych, które będą udostępniały Internet w miejscach, w których zasięg tradycyjnej sieci jest ograniczony lub bardzo słaby. Będzie się to odbywało za pomocą specjalnej anteny, którą należy przykleić do dowolnej powierzchni. Firma zajmuje się również rozwijaniem własnego oprogramowania, które obsłuży tę technologię.  Podobnie jak projekt Starlink, który realizuje kosmiczna firma Elona Muska, czyli SpaceX, projekt Kymety również zakłada wyniesienie dziesiątek tysięcy małych satelitów na orbitę Ziemi. Co ciekawe w walkę o udostępnianie Internetu z własnych satelitów rozpoczął również Amazon, ich projekt o nazwie Kuiper właśnie otrzymał zgodę od Federalnej Komisji Łączności na wdrożenie.

Amazon z własnymi satelitami

W 2019 roku podległa pod Amazona firma Kuiper System LLC miała rozpocząć wdrażanie systemu satelitów, które będą udostępniały Internet na całym świecie. Konstelacja satelitów od Amazona ma kosztować 10 miliardów dolarów. Po decyzji Federalnej Komisji Łączności, Amazon poinformował, że kwota będzie jednak wyższa ze względu na dużą liczbę satelitów, które planuje umieścić na orbicie okołoziemskiej (3236 urządzeń). Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że prezydentem firmy Kuiper System LLC jest Rajeev Badyal, który wcześniej pełnił funkcję wiceprezydenta w projekcie Starlink.

Ponad 100 milionów dolarów od Gatesa

Bill Gates od samego początku wspiera firmę Kymeta. Podczas pierwszej zbiórki w 2012 roku przekazał firmie 12 milionów dolarów. W kolejnej zbiórce również przekazał ogromną kwotę, a łącznie wtedy udało się uzbierać 62 miliony dolarów. W ostatniej zbiórce firma wzbogaciła się o 85,2 mln dolarów, z czego sam Gates przekazał im 78,5 mln.  Kymeta swój projekt rozpoczęła już w 2017 roku, kiedy to zaczęła wysyłać zainteresowanym państwom swoje anteny. Obecnie anteny Kymety są obecne w 20 krajach. Miesięczny koszt użytkowania takiej anteny wynosi 999 dolarów, za tę cenę firma udostępnia sprzęt, łączność, oprogramowanie oraz stałe połączenie do sieci w dowolnej części świata.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >