Bill Gates w natarciu. Inwestuje w satelity konkurujące ze Starlinkiem
To już trzecia inwestycja Billa Gatesa w firmę Kymeta, której celem jest stworzenie systemu satelitów niskoorbitalnych udostępniających Internet w miejscach o słabym zasięgu.
Pojawiła się alternatywa dla Internetu Muska
Założona w 2012 roku firma Kymeta zajmuje się tworzeniem satelitów niskoorbitalnych, które będą udostępniały Internet w miejscach, w których zasięg tradycyjnej sieci jest ograniczony lub bardzo słaby. Będzie się to odbywało za pomocą specjalnej anteny, którą należy przykleić do dowolnej powierzchni. Firma zajmuje się również rozwijaniem własnego oprogramowania, które obsłuży tę technologię. Podobnie jak projekt Starlink, który realizuje kosmiczna firma Elona Muska, czyli SpaceX, projekt Kymety również zakłada wyniesienie dziesiątek tysięcy małych satelitów na orbitę Ziemi. Co ciekawe w walkę o udostępnianie Internetu z własnych satelitów rozpoczął również Amazon, ich projekt o nazwie Kuiper właśnie otrzymał zgodę od Federalnej Komisji Łączności na wdrożenie.
Amazon z własnymi satelitami
W 2019 roku podległa pod Amazona firma Kuiper System LLC miała rozpocząć wdrażanie systemu satelitów, które będą udostępniały Internet na całym świecie. Konstelacja satelitów od Amazona ma kosztować 10 miliardów dolarów. Po decyzji Federalnej Komisji Łączności, Amazon poinformował, że kwota będzie jednak wyższa ze względu na dużą liczbę satelitów, które planuje umieścić na orbicie okołoziemskiej (3236 urządzeń). Smaczku całej sytuacji dodaje fakt, że prezydentem firmy Kuiper System LLC jest Rajeev Badyal, który wcześniej pełnił funkcję wiceprezydenta w projekcie Starlink.
Ponad 100 milionów dolarów od Gatesa
Bill Gates od samego początku wspiera firmę Kymeta. Podczas pierwszej zbiórki w 2012 roku przekazał firmie 12 milionów dolarów. W kolejnej zbiórce również przekazał ogromną kwotę, a łącznie wtedy udało się uzbierać 62 miliony dolarów. W ostatniej zbiórce firma wzbogaciła się o 85,2 mln dolarów, z czego sam Gates przekazał im 78,5 mln. Kymeta swój projekt rozpoczęła już w 2017 roku, kiedy to zaczęła wysyłać zainteresowanym państwom swoje anteny. Obecnie anteny Kymety są obecne w 20 krajach. Miesięczny koszt użytkowania takiej anteny wynosi 999 dolarów, za tę cenę firma udostępnia sprzęt, łączność, oprogramowanie oraz stałe połączenie do sieci w dowolnej części świata.