Techgame.pl
Steam Controller

Materiały własne

Valve przegrało sprawę o naruszenie patentu. Właściciel Steama zapłaci 4 miliony dolarów odszkodowania

4 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Kolejna sprawa przegrana w sądzie przez Valve. Tym razem poszło o Steam Controller, o którego istnieniu już mało kto dziś pamięta. Okazało się, że właściciel Steama naruszył patent innej firmy, poprzez implementację dwóch przycisków n

  • Valve przegrywa sprawę o Steam Controller

  • Ironburg Inventions dostanie 4 miliony dolarów odszkodowania za naruszenie patentu

  • Steam Controller sprzedał się na tyle dobrze, że Valve wcale nie będzie stratne

Steam Controller to dedykowany pad sprzedawany przez Valve w latach 2015-2019. Był to kontroler dedykowany graczom PC, który miał skutecznie zastępować mysz i klawiaturę, nawet w przypadku gry w najbardziej wymagające precyzji produkcje. Niestety nie odniósł zbyt wielkiego sukcesu na tym polu.

Steam Controller kosztował Valve 4 miliony dolarów

Steam kontroller to dość nietypowy pad, który miał jedną gałkę analogową oraz dwie płytki dotykowe. Jedna z nich była wykorzystywana w formie krzyżaka, druga zaś pełniła funkcję klasycznego touchpada. Obsługując ją jednym kciukiem, można było w teorii uzyskać efekt zbliżony do poruszania tradycyjną myszą.

Z innych ciekawostek, których pełny był Steam Controller, pad posiadał dwustopniowe triggery, które można było nacisnąć lekko, po czym jeszcze docisnąć tak, by uzyskać kliknięcie. Początkowo trudno się przyzwyczaić do takiego korzystania z triggerów, ale w niektórych grach rzeczywiście bywały użyteczne.

Naruszenie patentu Ironburg Inventions

Kolejne dwa przyciski były usytuowane na tylnej części kontrolera, pod opuszkami palców, które wystarczyło lekko zacisnąć, by z nich skorzystać. Bardzo wygodne rozwiązanie, przypominające nieco przyciski na kierownicach wykorzystywanych w grach wyścigowych. Niestety właśnie o te przyciski poszło w sądzie.

Okazało się, że implementacja tego typu rozwiązania jest naruszeniem patentu należącego do firmy Ironburg Inventions, która już w 2014 roku postanowiła poinformować o tym Valve. Wówczas został zaprezentowany prototyp Steam Controllera. Ponieważ właściciel Steama zignorował ostrzeżenie i rok później rozpoczął dystrybucję kontrolera Ironburg zgłosił naruszenie patentu.

Jako że Valve w zasadzie nic nie miał na swoją obronę, zupełnie nie dziwi wyrok sądu. Firma będzie musiała zapłacić Ironburg Inventions 4 miliony dolarów odszkodowania za naruszenie patentu. Jednakże biorąc pod uwagę, że w ciągu 4 lat dystrybucji Steam Controllera sprzedało się aż 1,6 miliona sztuk, Valve wciąż wychodzi na duży plus.

Podobne artykuły

iPhone SE 2020 w różnych wariantach kolorystycznych

Technologie

Apple zaskoczyło wszystkich niską ceną. Budżetowy iPhone w ofercie giganta

Czytaj więcej >
dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >