szczepionka
Źródło: materiały własne

Microsoft: Koreańscy i rosyjscy hakerzy atakują firmy produkujące szczepionki przeciw COVID-19

Artur ŁokietekArtur Łokietek
16 Listopada 2020

Cały świat oczekuje szczepionka na COVID-19 ale hakerzy przeprowadzają zmasowane ataki na firmy farmaceutyczne. Taki komunikat pojawił się na blogu Microsoftu. Hakerzy pochodzą najpewniej z Rosji i Korei Północnej, jednak nie znamy dokładnych przyczyn ataków.

Microsoft bierze czynny udział w pomocy w obliczu pandemii COVID-19. Firma oddała szereg narzędzi dla użytkowników, które pomagają zachować bezpieczeństwo i segregować tylko sprawdzone informacje. Teraz nawet gigant z Redmond pokusił się o monitorowanie cyberataków.

Szczepionka przeciw COVID-19 zagrożona?

Nie można ukrywać, że obecnie cały świat oczekuje na opracowanie faktycznie działającej i pozbawionej niechcianych skutków ubocznych szczepionki przeciw COVID-19. Druga fala pandemii zbiera przerażające żniwo i to nie tylko w Polsce, ale w wielu innych na całym świecie.

Pogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomówPogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomówCzytaj dalej

Żaden zaskoczeniem nie jest więc fakt, iż naukowcy starają się jak najszybciej wypuścić na rynek skuteczną szczepionkę. Problem z nią jest taki, że same testy kliniczne muszą trwać dość długo, a sam proces wejścia na rynek również jest skomplikowany. Takie "formalności" (jednak, rzecz jasna, niezbędne) znacznie wydłużają czas w ciągu jakiego dostaniemy szczepionkę.

Tym razem jednak prace mogły zostać nieco opóźnione przez atak z niespodziewanej strony - cyberprzestrzeni. Mało kto przypuszczał, że wielkie firmy pracujące nad swoimi własnymi szczepionkami stanowią potencjalnie atrakcyjny cel dla hakerów. Microsoft na szczęście szybko wykrył podejrzaną aktywność.

Microsoft na straży porządku w internecie

Gigant z Redmond szybko wykrył ataki przeprowadzone na różne laboratoria i firmy farmaceutyczne, znajdujące się tak naprawdę na całym świecie. Mowa tu bowiem o zespołach naukowych z USA, Kanady, Francji, Południowej Korei i Indii. Stosowny komunikat pojawił się na oficjalnym blogu amerykańskiego giganta informatycznego.

Masowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowcówMasowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowcówCzytaj dalej

Zgodnie z informacjami Microsoftu, do ataków przyczynili się hakerzy związani z rosyjską grupą cyberprzestępczą Strontium oraz dwiema grupami pochodzącymi z Korei Północnej - Zinc i Cerium. Microsoft wyjaśnia, że "każda zaatakowana firma ma kontrakty lub inwestycje z krajami demokratycznymi, które są bezpośrednio związane z pracami związanymi z COVID-19".

"Wśród ofiar większość stanowią producenci szczepionek, którzy mają szczepionki Covid-19 na różnych etapach badań klinicznych. Jedna z firm to kliniczna organizacja badawcza zaangażowana w testy, a druga opracowała test na COVID-19" - wyjaśnia w swoim blogu Microsoft.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Jeszcze zdrowsza wersja tradycyjnej ćwikły. Zrób ją z kiszonych buraków i ciesz się niepowtarzalnym smakiem

Amerykański gigant oferuje pomoc

Microsoft wyjaśnia, że hakerzy próbowali wielu popularnych metod na zalogowanie się do wewnętrznych systemów firm lub ukradzenia ich poufnych danych. Rosyjscy hakerzy postawili rzekomo na popularną metodę "brute force", która dosłownie oznacza bombardowanie loginów i haseł wieloma ich zestawami licząc na to, że któryś będzie pasował.

Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeniNajstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeniCzytaj dalej

Inni hakerzy wykorzystali popularne w ostatnim czasie metody bazujące na phishingu, tzn. podawali się za rekruterów poszukujących kandydatów na nowych pracowników bądź twierdzili, że są nawet ze Światowej Organizacji Zdrowia. "Uważamy, że te ataki są niebezpieczne i powinny być potępione przez całe cywilizowane społeczeństwo" - twierdzi Microsoft.

Microsoft niestety nie wyjaśnia jaki cel mogli dokładnie mieć hakerzy ani ile danych udało się ukraść bądź upublicznić. Gigant z Redmond skontaktował się jednak z ofiarami i tam, gdzie ataki się powiodły, zaoferował swoją własną pomoc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gwiazdor "Złotopolskich" i "Miodowych lat" został ojcem. Wiemy jak dziś wygląda życie Omara Sangare
  2. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  3. Najnowsze doniesienia o Marsie wprawiają w osłupienie. Chodzi o wodę na planecie, zaskakujące informacje
  4. Samsung wydał bardzo wadliwą aktualizację dla telefonów. Poważne awarie i problemy z ładowaniem, jest ważny szczegół
  5. Steam zadziwił fanów PlayStation. Niezwykłe doniesienia, chodzi o kontroler DualSense
  6. Narzeczona Artura Szpilki kusi na plaży. Odważne zdjęcie, pokazała za dużo? (FOTO)
  7. Synoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenie

Następny artykuł