Pilot myśliwca podczas lotu. Widok z kokpitu.
Źródło: Wikipedia Commons

Pilot myśliwca kontra sztuczna inteligencja. Już niedługo dojdzie do wielkiego pojedynku

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
27 Lipca 2020

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (US Air Force) zaplanowały pojedynek myśliwca sterowanego przez człowieka z myśliwcem sterowanym przez sztuczną inteligencję.

Do podniebnego starcia maszyny z ludzkim pilotem dojdzie w lipcu 2021 roku.

Bezzałogowe drony nowej generacji w akcji

Pojedynek ma być testem i prezentacją możliwości bezzałogowych dronów najnowszej generacji i autonomicznych systemów militarnych, nad którymi od dłuższego czasu pracuje armia USA. Jak podkreśla szef Połączonego Centrum Sztucznej Inteligencji w Pentagonie, czyli Jack Shanahan, naukowcy z Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych w USA zaprezentują zupełnie nowe możliwości obronnej siły dla armii Stanów Zjednoczonych.

Sztuczna inteligencja przyszłością latania

W 2018 roku przeprowadzone pierwsze testy, w których odrzutowiec sterowany przez sztuczną inteligencję wzbił się w powietrze. Już wtedy zarządzający projektem Steve Rogers nie krył optymizmu i ekscytacji mówiąc w rozmowie z dziennikiem Inside Defense, że już niedługo piloci AI będą mogli wyręczać ludzkich pilotów w wielu różnych zadaniach, a doświadczenie, które zbiorą przez lata sprawią, że sztuczna inteligencja stanie się niezastąpiona zarówno w celach militarnych jak i cywilnych.

Pojedynek pilota ze sztuczną inteligencją

Pojedynek będzie polegał na tym, że sterowany przez ludzkiego pilota myśliwiec będzie miał za zadanie zestrzelić drona sterowanego przez AI, który będzie miał za zadanie bronić się i kontratakować. Dron nie jest w tej walce na straconej pozycji, wyposażony będzie w sprzęt zdolny do niszczenia samolotów.

Następny artykuł