Mycie rąk, mydło, woda, kran, zlew, ręce.
Źródło: Piqsels

Japończycy stworzyli algorytm idealnego mycia rąk. Ma pomóc w walce z pandemią

W dobie pandemii koronawirusa naukowcy z całego świata pracują nad różnymi rozwiązaniami mającymi na celu zwalczenie choroby COVID-19. Niektórzy pracują nad skuteczną szczepionką, inni nad opracowaniem leków, jeszcze kolejni tworzą symulacje zarażeń, aby uzmysłowić ludziom w jaki sposób rozprzestrzenia się wirus. Japończycy z kolei tworzą algorytm, który ma nauczyć nas myć ręce.

Japoński koncern Fujitsu opracował algorytm idealnego mycia rąk, który w dobie pandemii koronawirusa ma za zadanie nauczyć nas w jaki sposób myć ręce.

Proszę umyć rączki

Mycie rąk to najbardziej podstawowa forma ochrony przed rozprzestrzenianiem koronawirusa. O dokładnym i częstym ich myciu przypomina się w zasadzie od samego początku pandemii. Niektórzy wykorzystują tę sytuację do żartów o tym, że dopiero globalna pandemia wirusa przypomniała społeczeństwu, że należy dbać o własną higienę i myć ręce. Jak widać nie wszyscy potraktowali takie uwagi jako żart. Japoński koncern Fujitsu wziął sobie mycie rąk do serca.

Nowe regulacje w Japonii

Od czerwca tego roku, w Japonii wchodzą w życie nowe regulacje związane z zachowaniem bezpieczeństwa w dobie pandemii. Jednym z aspektów, które poruszają nowe zasady jest zachowanie absolutnej czystości i rygoru sanitarnego w japońskich restauracjach. Firmy poszukują technologii, które sprawią, że kontrola pracowników działających między innymi w gastronomii będzie szybka i skuteczna.

Algorytm, który patrzy nam na ręce

Algorytm nosi nazwę “Actlyzer” i do swojego działania wykorzystuje sztuczną inteligencję. Oprogramowanie analizuje wideo z mycia rąk, śledzi nasze ruchy i w ostatecznym rozrachunku mówi nam, czy wystarczająco dokładnie umyliśmy dłonie. Aplikacja oprócz kontroli mycia rąk może również nauczyć jak ręce powinno się myć, jeżeli oceni, że dana osoba robi to nieskutecznie. “Actlyzer” będzie potrafił ocenić, czy osoba myjąca dłonie wykonuje tak zwane sześć ruchów skutecznego mycia dłoni, za wprowadzenie której odpowiada japońskie Ministerstwo Zdrowia. Nowa technologia od Fujitsu może być również wykorzystywana w innych gałęziach gospodarki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczepionka na koronawirusa powstaje od 20 lat. Polski naukowiec szczerze o badaniach
  2. Lekarze na abonament. Polski operator wprowadza rewolucyjne rozwiązanie
  3. Żarówka zasilana morską energią. Naukowcy sprawdzili, czy Bałtyk może stać się polską elektrownią
  4. Google i Apple opracowali interfejs mający pomóc tłumić pandemię. Jest pierwszy kraj, który z niego skorzysta
Następny artykuł