telefon
Źródło: Pixabay

Konieczna wymiana telefonu dla tysięcy Polaków. Zmiany wkrótce wejdą w życie, koniec sieci 3G

Artur ŁokietekArtur Łokietek
16 Listopada 2020

Już niedługo w całym kraju może zostać wyłączona sieć 3G. Oznacza to dla niektórych konieczność zmiany telefonu na nowy. Pierwsze prace związane z pozbyciem się starszej technologii rozpoczął rzekomo Plus. Co należy o tym wiedzieć?

Żegnaj 3G, witaj 5G chciałoby się powiedzieć. Sam pomysł na wyłączenie wciąż aktywnej u tysięcy użytkowników sieci może wydawać się dziwny. Tym bardziej, że przecież jeszcze starsze 2G działa i ma się świetnie.

Starsze telefony do wymiany?

Nowe technologie pukają do naszych drzwi, jednak stare wciąż się trzymają i do tego mają się świetnie. Problem w tym, że kiedyś będzie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nic nie jest wieczne i w końcu proces modernizacji sieci komunikacyjnej dotknie cały kraj. A wtedy dopiero będzie problem.

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemówNajbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemówCzytaj dalej

Jak donosi Rzeczpospolita, sieć 3G w naszym kraju powoli kończy swój żywot. Nie chodzi tu wcale o to, że została ona wyparta przez nową 5G, w końcu większość ludzi nie ma nawet telefonów obsługujących to rozwiązanie. To bardziej kwestia oszczędności i kierowania się ku lepszemu. Niestety dla wielu może oznaczać to konieczność wymiany telefonu na nowy.

Sieć 3G przestanie istnieć, jednak spokojnie, nie jest to kwestia dni czy miesięcy, a raczej nieco dłuższej perspektywy w trakcie której stopniowo zostaną wyłączane kolejne nadajniki współpracujące ze starszą generacją sieci. Co ciekawe, nie ma się co obawiać jeżeli chodzi o jeszcze starsze 2G. Dlaczego?

2G żyje, a 3G już odchodzi - jak to jest?

2G jest siecią znacznie bardziej rozpowszechnioną w naszym kraju. Oznacza to tym samym, że technologia wciąż współpracuje z olbrzymią ilością sprzętów i to nie tylko tych obecnych w naszych domach czy kieszeniach, ale zlokalizowanych w ważnych obiektach. Mowa tu choćby o bankomatach, terminalach płatniczych czy czujnikach.

Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienieNajwiększe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienieCzytaj dalej

Z tego prostego względu odłączanie 2G na ten moment nie ma sensu. Wymagałoby to znacznie większego nakładu środków i automatycznie oznaczałoby wymianę znacznej liczby sprzętów elektronicznych w kraju. A to z kolei rodzi koszty. Niemniej, sytuacja taka i tak kiedyś nastąpić będzie musiała.

Polska wchodzi na wyższy poziom, ale decyzja o odłączeniu 3G nie opiera się wyłącznie na wschodzącym 5G. Sieć 3G, choć wciąż wykorzystywana przez tysiące urządzeń w naszym kraju, jest mniej rozpowszechniona i korzystają z niej przede wszystkim nieco starsze modele telefonów praktycznie wyłącznie do telefonowania.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Umieść w słoiczku chrzan, czosnek i imbir, a stworzysz przepotężny, naturalny antybiotyk. Zabija wirusy i bakterie w mgnieniu oka

GSM to żadne rozwiązanie

Decyzja o odłączeniu urządzeń 3G oznacza, że wiele osób powinno rozpatrzyć ewentualność zakupu nowego sprzętu. Ich telefony co prawda nie przestaną działać, jednak, o ile nie działają w oparciu o standardy LTE, możemy zapomnieć o jakiejkolwiek sensownej jakości rozmów. Bez 3G przejdą bowiem na GSM, które należy już do bardzo archaicznych rozwiązań.

Wyjątkowe osiągnięcie archeologów. Znaleziono prawdziwe skarby, w tym wiele mumiiWyjątkowe osiągnięcie archeologów. Znaleziono prawdziwe skarby, w tym wiele mumiiCzytaj dalej

Rzekomo pierwsze prace związane z wycofywaniem sieci 3G podjął już Plus, co podyktowane jest m.in. oszczędnością. Wkrótce później do Plusa dołączy również T-Mobile, co będzie miało miejsce najpewniej na początku przyszłego roku.

Orange zapewne rozpocznie swoje procedury wtedy, gdy T-Mobile, zaś Play na razie milczy w tym temacie. Wcześniej jednak informowano, że operator ten zrezygnuje nie tylko z 3G, ale też 2G. Całkowity proces wycofywania się z tych technologii może potrwać nawet siedem lat. W przypadku T-Mobile czy Orange istnieje szansa na wyłączenie ostatniego nadajnika w 2023 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bar zabronił rozmów o koronawirusie. "Nareszcie możemy wypić kawę w spokoju"
  2. Owczarek niemiecki myślał, że nikt go nie widzi, ale nagranie go zdradziło. Kamera pokazała prawdę o psie
  3. Skrócą podróż pociągiem z 3 godzin do 30 minut. Niewiarygodna technologia Koreańczyków, Polskę przejechałbyś w godzinę
  4. Microsoft: Koreańscy i rosyjscy hakerzy atakują firmy produkujące szczepionki przeciw COVID-19
  5. Telefony z obsługą sieci 5G za prawdziwe grosze? Zaskakujące zestawienie nowych i tanich smartfonów
  6. Zbigniew Boniek przekazał porażającą wiadomość. Nie żyje legenda reprezentacji Polski, grał na mundialu
  7. Pod Warszawą powstaje osiedle dla katolików. Każdy dom ze świętym patronem i cudownym medalikiem

Następny artykuł