Techgame.pl
telefon

Pixabay

Konieczna wymiana telefonu dla tysięcy Polaków. Zmiany wkrótce wejdą w życie, koniec sieci 3G

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Już niedługo w całym kraju może zostać wyłączona sieć 3G. Oznacza to dla niektórych konieczność zmiany telefonu na nowy. Pierwsze prace związane z pozbyciem się starszej technologii rozpoczął rzekomo Plus. Co należy o tym wiedzieć?

Żegnaj 3G, witaj 5G chciałoby się powiedzieć. Sam pomysł na wyłączenie wciąż aktywnej u tysięcy użytkowników sieci może wydawać się dziwny. Tym bardziej, że przecież jeszcze starsze 2G działa i ma się świetnie. 

Starsze telefony do wymiany?

Nowe technologie pukają do naszych drzwi, jednak stare wciąż się trzymają i do tego mają się świetnie. Problem w tym, że kiedyś będzie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nic nie jest wieczne i w końcu proces modernizacji sieci komunikacyjnej dotknie cały kraj. A wtedy dopiero będzie problem.

Jak donosi Rzeczpospolita, sieć 3G w naszym kraju powoli kończy swój żywot. Nie chodzi tu wcale o to, że została ona wyparta przez nową 5G, w końcu większość ludzi nie ma nawet telefonów obsługujących to rozwiązanie. To bardziej kwestia oszczędności i kierowania się ku lepszemu. Niestety dla wielu może oznaczać to konieczność wymiany telefonu na nowy.

Sieć 3G przestanie istnieć, jednak spokojnie, nie jest to kwestia dni czy miesięcy, a raczej nieco dłuższej perspektywy w trakcie której stopniowo zostaną wyłączane kolejne nadajniki współpracujące ze starszą generacją sieci. Co ciekawe, nie ma się co obawiać jeżeli chodzi o jeszcze starsze 2G. Dlaczego?

2G żyje, a 3G już odchodzi - jak to jest?

2G jest siecią znacznie bardziej rozpowszechnioną w naszym kraju. Oznacza to tym samym, że technologia wciąż współpracuje z olbrzymią ilością sprzętów i to nie tylko tych obecnych w naszych domach czy kieszeniach, ale zlokalizowanych w ważnych obiektach. Mowa tu choćby o bankomatach, terminalach płatniczych czy czujnikach.

Z tego prostego względu odłączanie 2G na ten moment nie ma sensu. Wymagałoby to znacznie większego nakładu środków i automatycznie oznaczałoby wymianę znacznej liczby sprzętów elektronicznych w kraju. A to z kolei rodzi koszty. Niemniej, sytuacja taka i tak kiedyś nastąpić będzie musiała. 

Polska wchodzi na wyższy poziom, ale decyzja o odłączeniu 3G nie opiera się wyłącznie na wschodzącym 5G. Sieć 3G, choć wciąż wykorzystywana przez tysiące urządzeń w naszym kraju, jest mniej rozpowszechniona i korzystają z niej przede wszystkim nieco starsze modele telefonów praktycznie wyłącznie do telefonowania. 

GSM to żadne rozwiązanie

Decyzja o odłączeniu urządzeń 3G oznacza, że wiele osób powinno rozpatrzyć ewentualność zakupu nowego sprzętu. Ich telefony co prawda nie przestaną działać, jednak, o ile nie działają w oparciu o standardy LTE, możemy zapomnieć o jakiejkolwiek sensownej jakości rozmów. Bez 3G przejdą bowiem na GSM, które należy już do bardzo archaicznych rozwiązań. 

Rzekomo pierwsze prace związane z wycofywaniem sieci 3G podjął już Plus, co podyktowane jest m.in. oszczędnością. Wkrótce później do Plusa dołączy również T-Mobile, co będzie miało miejsce najpewniej na początku przyszłego roku. 

Orange zapewne rozpocznie swoje procedury wtedy, gdy T-Mobile, zaś Play na razie milczy w tym temacie. Wcześniej jednak informowano, że operator ten zrezygnuje nie tylko z 3G, ale też 2G. Całkowity proces wycofywania się z tych technologii może potrwać nawet siedem lat. W przypadku T-Mobile czy Orange istnieje szansa na wyłączenie ostatniego nadajnika w 2023 roku.

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >