Techgame.pl
Screen z gry Tibia.

flickr

Jego pracą jest Tibia. Wyciąga z niej 20-krotność pensji minimalnej

5 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

W czasach, w których cały glob pogrąża się w kryzysie gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa, są miejsca na świecie, których gospodarka już dawno bardzo mocno niedomagała. Takim państwem jest Wenezuela i stamtąd pochodzi gracz, kt&o

Jk_gl, bo pod takim nickiem ukrywa się w grze pewien Wenezuelczyk, od lat zarabia na utrzymanie swojej trzyosobowej rodziny grając w Tibię.

Odejdź od tego komputera i weź się za naukę

Te słowa na pewno wryły się w pamięć wielu graczy z początku lat 2000. Co prawda, w czasach, w których najlepsi gracze w Counter-Strike'a lub LoL’a zarabiają krocie na międzynarodowych zawodach, te słowa słyszy się już coraz rzadziej, niektórzy gracze postanowili wybrać inny sposób na zarabianie i jednocześnie miłe spędzanie czasu. Pewien mieszkaniec Wenezueli od lat na życie zarabia “farmiąc golda”.

Chwila dla słownika

Co prawda, społeczność graczy bardzo dobrze zapoznana jest z takimi pojęciami jak farmienie, czy grind, ba dla niektórych jest to największa zmora w popularnych grach MMO, niektórzy jednak jak widać czerpią z tych czynności całkiem dużą przyjemność, przynajmniej materialną. Dla tych jednak, którzy nie mają pewności o co chodzi, spieszymy z wytłumaczeniem. W najprostszym ujęciu grind/farmienie polega na powtarzaniu konkretnych czynności w grze (np. zabijanie potworów) w celu niezbyt szybkiego, ale skutecznego gromadzenia złota lub innej waluty obowiązującej w grze.

Wenezuelski sposób na biznes

Co prawda działanie Jk_gl dalekie jest od nazwania stuprocentowym biznesem, jednak gracz stworzył sobie pełnoprawny grafik pracy, który umożliwia mu codzienne wyrobienie normy. Wenezuelczyk gra w Tibię od poniedziałku do soboty, po wykonaniu podstawowych czynności, takich jak zabicie dostępnych bosów (na kilku postaciach), przełącza się na swoją główną postać (500 lvl+ Elite Knight) i rozpoczyna “farmienie golda”. Za zdobyte złoto kupuje 250 Tibia Coinsów, które następnie sprzedaje na czarnym rynku. Całość zajmuje mu 5-6 godzin dziennie.

Zarobki

W kraju, w którym z powodu głębokiego kryzysu gospodarczego, najniższe miesięczne zarobki sięgają 10-15 dolarów, nasz gracz zarabia około 200 dolarów (ok. 850 zł) co, jak podkreśla, zapewnia jego rodzinie godne i dostatnie życie. Sam gracz wypowiada się na temat swojego sposobu na zarabianie pieniędzy następująco: "To bardzo proste, Tibia była pierwszą grą MMORPG, w którą grałem, gdy miałem dziesięć lat. W tamtych czasach robiłem to dla zabawy, teraz ma to podwójny cel."

Stanisław JanowskiAutor

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >
Curse of the Dead Gods

Gry

Najlepsze gry niezależne w abonamencie Xbox Game Pass

Czytaj więcej >