TVP Unreal Engine
Źródło: Twitter

Wiadomości TVP wykorzystają Unreal Engine w prognozie pogody

Artur ŁokietekArtur Łokietek
19 Maja 2020

TVP wchodzi na wyższy poziom cyfryzacji - prognozy pogody nadawane będą z nowego, w pełni wirtualnego studia opartego na technologii Unreal Engine. Za opracowanie tego rozwiązania odpowiada znane polskie studio Platige Image. Nowe technologia zaprezentowana zostanie już niedługo.

TVP wykorzysta gamingowy silnik Unreal Engine i we współpracy z Platige Image emitować będzie nowoczesne prognozy pogody.

TVP na Unreal Engine

"Jesteśmy pierwszym polskim nadawcą, wykorzystującym w tej skali tę technologię" - poinformował cytowany przez portal wirtualnemedia Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Wiemyh również, że z nowych technologii korzystać będą prognozy pogody nadawane na TVP Info, TVP 1 w Wiadomościach i TVP 2 w Panoramie. Unreal Engine to opracowany przez studio Epic Games jeden z najbardziej znanych i najchętniej używanych silników graficznych przeznaczonych do gier komputerowych. Jego najnowsza wersja cechuje się bardzo wysokim realizmem, a samo używanie z niego uznawane jest przez deweloperów za bardzo wygodne. Choć sama prognoza w przedstawionym przez TVP "trailerze" nie zapowiada się równie fantastycznie, co choćby ostatnio pokazane demo nowej wersji silnika, przyznać trzeba, że i tak prezentuje się co namniej nieźle. Zupełnie osobną kwestią jest z kolei znalezienie odpowiedzi na pytanie: "Czy tego właśnie potrzebujemy w programach emitowanych przez publicznego nadawcę?".

Pomaga Platige Image

"Czegoś takiego nie ma nikt. Prognoza będzie nadawana teraz w nowoczesny, ultra realistyczny sposób. Jesteśmy pierwszym w Polsce nadawcą, w tej skali wykorzystującym tę technologię" - mówi Jarosław Olechowski. Całe wprowadzenie nowej technologii do studia TVP jest wynikiem współpracy polskiego nadawcy z jednym z największych polskich studiów zajmujących się grafiką 3D, czyli Platige Image. Warto tu wspomnieć, że Platige Image pomagało również w opracowaniu technologii "Virtual Window" i wprowadzenia do odświeżonej wersji studia technologii AR. Jednym z głównych elementów scenografii odświeżonego w 2018 roku studia jest 22-metrowa ściana LED o rozdzielczości 18 mln pikseli. Dzięki niej możliwe jest wykorzystywanie zawansowanych technologii i emitowanie obrazu 4x4K.

Następny artykuł