TVP Unreal Engine
Źródło: Twitter

Wiadomości TVP wykorzystają Unreal Engine w prognozie pogody

Artur ŁokietekArtur Łokietek
19 Maja 2020

TVP wchodzi na wyższy poziom cyfryzacji - prognozy pogody nadawane będą z nowego, w pełni wirtualnego studia opartego na technologii Unreal Engine. Za opracowanie tego rozwiązania odpowiada znane polskie studio Platige Image. Nowe technologia zaprezentowana zostanie już niedługo.

TVP wykorzysta gamingowy silnik Unreal Engine i we współpracy z Platige Image emitować będzie nowoczesne prognozy pogody.

TVP na Unreal Engine

"Jesteśmy pierwszym polskim nadawcą, wykorzystującym w tej skali tę technologię" - poinformował cytowany przez portal wirtualnemedia Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Wiemyh również, że z nowych technologii korzystać będą prognozy pogody nadawane na TVP Info, TVP 1 w Wiadomościach i TVP 2 w Panoramie. Unreal Engine to opracowany przez studio Epic Games jeden z najbardziej znanych i najchętniej używanych silników graficznych przeznaczonych do gier komputerowych. Jego najnowsza wersja cechuje się bardzo wysokim realizmem, a samo używanie z niego uznawane jest przez deweloperów za bardzo wygodne. Choć sama prognoza w przedstawionym przez TVP "trailerze" nie zapowiada się równie fantastycznie, co choćby ostatnio pokazane demo nowej wersji silnika, przyznać trzeba, że i tak prezentuje się co namniej nieźle. Zupełnie osobną kwestią jest z kolei znalezienie odpowiedzi na pytanie: "Czy tego właśnie potrzebujemy w programach emitowanych przez publicznego nadawcę?".

Pomaga Platige Image

"Czegoś takiego nie ma nikt. Prognoza będzie nadawana teraz w nowoczesny, ultra realistyczny sposób. Jesteśmy pierwszym w Polsce nadawcą, w tej skali wykorzystującym tę technologię" - mówi Jarosław Olechowski. Całe wprowadzenie nowej technologii do studia TVP jest wynikiem współpracy polskiego nadawcy z jednym z największych polskich studiów zajmujących się grafiką 3D, czyli Platige Image. Warto tu wspomnieć, że Platige Image pomagało również w opracowaniu technologii "Virtual Window" i wprowadzenia do odświeżonej wersji studia technologii AR. Jednym z głównych elementów scenografii odświeżonego w 2018 roku studia jest 22-metrowa ściana LED o rozdzielczości 18 mln pikseli. Dzięki niej możliwe jest wykorzystywanie zawansowanych technologii i emitowanie obrazu 4x4K.

Zobacz także:

  1. Vivo iQOO Z1 oficjalnie zaprezentowany. Solidna pozycja za niewielką sumę
  2. Xiaomi zaprezentuje swój pierwszy telewizor OLED. Chińczycy szykują kilka nowości
  3. Co nowego wprowadza iOS 13.5? Znamy szczegóły nowej aktualizacji Apple
  4. Nowy iPad Air z Touch ID w ekranie? Przedstawiamy jak może wyglądać nowe urządzenie od AppleNastępny artykuł