Techgame.pl
Laptop VAIO SX 14 otwarty na stole w środowisku domowym

Materiały prasowe

Wielki powrót legendarnej serii laptopów. Vaio już niedługo trafi do sklepów

13 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

VAIO niegdyś było jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek laptopów. Wszystko zmieniło się, gdy Sony kilka lat temu rzuciło rękawicę na rynku PC i skupiło na innych dziedzinach. Od tamtego czasu VAIO po cichu szykowało swój powrót.

  • VAIO zniknęło z rynku laptopów 6 lat temu

  • Stało się to w wyniku porzucenia marki przez Sony

  • Marka musiała powolnie odbudować się pod nowymi skrzydłami

  • W końcu VAIO wróciło do Europy, a teraz szykuje nowe modele na region azjatycki

Na początku lutego 2014 roku Sony publicznie poinformowało o reformacji polityki dotyczącej produktów PC i TV. W myśl nowego rozdania więcej uwagi miało być poświęcone rynkowi mobilnemu i rywalizacji na tym polu. Sony to także konsola PlayStation, która do dziś jest jednym z priorytetów japońskiego giganta.

VAIO od roku znowu w Polsce

Zapewniono wtedy kontynuację wsparcia i realizację gwarancji obowiązujących na zakupiony wcześniej sprzęt Sony VAIO. Marka Vaio trafiła natomiast do Japan Industrial Partners.

Pozbycie się VAIO uzasadniane było zmianami na rynku laptopów oraz wspomnianą modyfikacją kierunku w stronę innych sprzętów. Porozumiano się również w kontekście zaoferowania miejsc pracy niektórym pracownikom związanym z VAIO po przejęciu. Inni mieli dostać odpowiednie odprawy. 

Japan Industrial Partners mieli natomiast skupić się na rodzimym rynku. VAIO miało w Japonii trafiać zarówno do domów, jak i biur, jednocześnie planując ekspansję na kolejne rynki. Docelowo, pomimo podcięcia skrzydeł przez Sony, marka VAIO miało powrócić do świadomości klientów na całym świecie.

Przez lata o rozpoznawalnej niegdyś marce było jednak cicho. Europa usłyszała ponownie o VAIO dopiero w 2019 roku. W przypadku Polski laptopy tej marki trafiły na przykład do salonów Sony Centre. Można tam dostać dwa modele w kilku opcjach. 

VAIO Corporation przed rokiem wypuściło modele SX14 i A12. Kosztują one odpowiednio 6 999 i 7 499 złotych. Pośród nich znajdują się różne warianty kolorystyczne i konstrukcyjne. 

SX14 można wybrać w kolorze czarnym, srebrnym lub miedzianym. Posiada ekran 14 cali Full HD IPS, procesor Intel Core i7 ze zintegrowaną kartą graficzną, 16 GB RAM i dysk 512 GB SSD. Proponowany jest jako odpowiedni wybór dla firm. Charakteryzuje się małą wagą, która wynosi 999 gram. 

A12 z kolei dostępny jest w wariancie słabszym i mocniejszym. Różnią się zastosowanymi procesorami, pojemnością dysku, ilością RAM. Posiadają zatem procesory i5/i7, SSD 256/512 GB, pamięć 8/16 GB RAM

Wkrótce ekspansja w Azji

Ostatnio pojawiły się wieści urzeczywistniające jeszcze bardziej globalny powrót VAIO. Indyjski sprzedawca Flipkart ujawnił oszczędną, a zarazem wymowną grafikę. Widać na niej popularne logo z napisem Lżejszy niż twoja przeszłość oraz dopiskiem zapowiadającym więcej informacji w przyszłości.

W styczniu mamy poznać szczegóły odnośnie modelu opartego o technologię AMD oraz drugiego do zastosowania biurowego. Powrót na egzotyczne dla nas rynki umożliwiła współpraca zawarta między VAIO Corporation a NexstGo.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >