Techgame.pl
Wielki Zderzacz Hadronów

SimonWaldherr / CC BY-SA - Wikimedia Commons

CERN potwierdza. Odkryto zupełnie nową cząstkę

3 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Fizycy z instytutu CERN donoszą o przełomowym odkryciu. Dzięki Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów udało się wyodrębnić tetrakwarka. Zdaniem części uczonych może on być przedstawicielem nowego rodzaju kwarków.

Eksperymenty przeprowadzane w Wielkim Zderzaczu Hadronów pozwoliły poznać nową cząstkę. Jest nim tetrakwark. 

Kwarki i hadrony

Fizycy z instytutu CERN pracujący przy WIelkim Zderzaczu Hadronów informują o potencjalnie ogromnym sukcesie. Przy okazji przeprowadzania eksperymentów w ramach LHCb, wyodrębnili oni nowy rodzaj cząstki. Jest nią tetrakwarka. Naukowcy od wielu lat zajmowali się badaniem podstawowych kwarek. Te, jak do tej pory było wiadomo, łączą się po dwa lub trzy, dzięki czemu tworzą hadrony. W ciągu ostatnich lat udało się jednak potwierdzić, że mogą istnieć hadrony złożone z czterech czy nawet pięciu kwarków (odpowiednio tetrakwarki i pentakwarki). Nowe odkrycie jest kolejnym krokiem w tym kierunku. 

Wielki Zderzacz Hadronów i nowa cząstka

"Już samo istnienie cząstek stworzonych z czterech kwarków jest czymś niezwykłym. Teraz odkryliśmy pierwszą cząstkę złożoną z czterech ciężkich kwarków tego samego typu. Jest ona zbudowana z dwóch kwarków powabnych i dwóch antykwarków powabnych" - wyjaśnia wyjątkowe zdarzenie Giovanni Passaleva, rzecznik prasowy LHCb. Naukowcy zamierzają wykorzystać nowo zdobyto informacje na badania kolejnych modeli teoretycznych materii. Dzięki tetrakwarce mogą dowiedzieć się oni nowych informacji o protonach i neutronach, czyli poznać sposoby składania się kwarek w inne cząstki. 

Jak doszło do odkrycia?

Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób wpadli na trop nowego kwarka, choć dla niektóych może się to wydawać iście czarną magią. Najpierw naukowcy zajęli się analizą badąń przeprowadzonych w ramach LHC w latach 2009–2013 i 2015–2018. Naukowcy znaleźli skok w dystrybucji masy pary cząstek J/ψ, która zawiera kwark powabny i antykwark powabny, dzięki czemu istotność statyczna przekracza 5 sigma. Oznacza to, że doszło do pewnego przełomu. Kolejne wysiłki naukowców skupią się na analizowaniu, czy nowa cząstka jest faktycznym tetrakwarkiem, czy może jest jedynie dwiema cząstkami składającymi się po dwa kwarki, które nie są ze sobą ściśle związane.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >