Techgame.pl
Microsoft Windows 10

Unsplash

Zaskakujący skok wydajności w grach. Nowa aktualizacja Windows 10 przynosi małą rewolucję

1 Lipca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Majowa aktualizacja Windowsa 10 przyniosła niespodziewane nowości. Mowa tu o funkcji, dzięki której wydajność w grach może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Szczególnie ucieszeni powinni być posiadacze nieco starszych sprzętów.

Windows 10 dostał aktualizację, ale producenci sprzętu dopiero teraz wydają sterowniki wspierające nowe funkcje systemu. 

Windows 10 aktualizacja Maj

WIndows 10 wraz z aktualizacją Maj 2020 doczekał się niemałej liczby usprawnieniń i łatek. Microsoft ewidentnie postanowił postawić na wydajność, gdyż w opcjach systemu pojawiła się naprawdę ważna funkcja. Najbardziej z nowości ucieszą się posiadacze nieco starszego sprzętu, gdyż skok wydajności może w takich wypadkach wzrosnąć nawet o 10 procent! Choć użytkownicy nowoczesnego sprzętu również poprawę powinni zauważyć, nie będzie ona aż tak widoczna. Przynajmniej na razie, gdyż producenci hardware dopiero decydują się na wydawanie nowych wersji sterowników. 

HAGS, czyli pomoc dla procesora

Hardware-accelerated GPU scheduling (HAGS) co oznacza "planowanie przyspieszanego sprzętowo procesora karty graficznej" to niezwykle ważna opcja, którą zyskały komputery działające na systemach z 10 wersją flagowego systemu Microsoftu. Jej włączenie skutkuje tym, że część obliczeń wykonywanych do tej pory przez pamięć operacyjną, bierze na siebie karta graficzna. Dzięki temu procesor naszego komputera zostaje nieco odciązony, co przekłada się finalnie na zwiększenie wydajności komputera. Do tej pory wspierające nową funkcję sterowniki do swoich kart graficznych wypuściła Nvidia, a teraz zrobiło to AMD. Na ten moment w drugim przypadku dotyczy to wyłącznie serii Radeon 5700 i 5600. Intel własne sterowniki wypuścić na w niedługim czasie.

Jak włączyć HAGS?

Widoczne powyżej ustawienie znajdziemy w Ustawieniach, w zakładce System, następnie musimy zaś kliknąć Ekran i Ustawienia grafiki, Przy funkcji widocznej na obrazku należy przesunąć suwak na pozycję "włączone". Następnie należy zrestartować komputer.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >