Microsoft Windows 10
Źródło: Unsplash

Zaskakujący skok wydajności w grach. Nowa aktualizacja Windows 10 przynosi małą rewolucję

Artur ŁokietekArtur Łokietek
1 Lipca 2020

Majowa aktualizacja Windowsa 10 przyniosła niespodziewane nowości. Mowa tu o funkcji, dzięki której wydajność w grach może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Szczególnie ucieszeni powinni być posiadacze nieco starszych sprzętów. Jak włączyć nową funkcję?

Windows 10 dostał aktualizację, ale producenci sprzętu dopiero teraz wydają sterowniki wspierające nowe funkcje systemu.

Windows 10 aktualizacja Maj

WIndows 10 wraz z aktualizacją Maj 2020 doczekał się niemałej liczby usprawnieniń i łatek. Microsoft ewidentnie postanowił postawić na wydajność, gdyż w opcjach systemu pojawiła się naprawdę ważna funkcja. Najbardziej z nowości ucieszą się posiadacze nieco starszego sprzętu, gdyż skok wydajności może w takich wypadkach wzrosnąć nawet o 10 procent! Choć użytkownicy nowoczesnego sprzętu również poprawę powinni zauważyć, nie będzie ona aż tak widoczna. Przynajmniej na razie, gdyż producenci hardware dopiero decydują się na wydawanie nowych wersji sterowników.

HAGS, czyli pomoc dla procesora

Hardware-accelerated GPU scheduling (HAGS) co oznacza "planowanie przyspieszanego sprzętowo procesora karty graficznej" to niezwykle ważna opcja, którą zyskały komputery działające na systemach z 10 wersją flagowego systemu Microsoftu. Jej włączenie skutkuje tym, że część obliczeń wykonywanych do tej pory przez pamięć operacyjną, bierze na siebie karta graficzna. Dzięki temu procesor naszego komputera zostaje nieco odciązony, co przekłada się finalnie na zwiększenie wydajności komputera. Do tej pory wspierające nową funkcję sterowniki do swoich kart graficznych wypuściła Nvidia, a teraz zrobiło to AMD. Na ten moment w drugim przypadku dotyczy to wyłącznie serii Radeon 5700 i 5600. Intel własne sterowniki wypuścić na w niedługim czasie.

Jak włączyć HAGS?

Obrazy techgame

Widoczne powyżej ustawienie znajdziemy w Ustawieniach, w zakładce System, następnie musimy zaś kliknąć Ekran i Ustawienia grafiki, Przy funkcji widocznej na obrazku należy przesunąć suwak na pozycję "włączone". Następnie należy zrestartować komputer.

Zobacz także:

  1. Posiadacze telefonów Samsunga mają powody do radości. Urządzenia otrzymały nowe zabezpieczenia
  2. Podatek od smartfonów czyli opłata reprograficzna. Andrzej Duda zabrał głos w tej sprawie
  3. Niezwykłe nagranie. Stworzył działający rower z nogami zamiast koła
  4. Pierwszy film fabularny z robotem w roli głównej. Niebezpieczny precedens czy kolejny kamień milowy?Następny artykuł