Kolejne problemy Windowsa 10 po aktualizacji. Jedna z komend psuje system, zamiast go naprawić
Kolejne problemy spowodowane aktualizacją Windowsa
Narzędzie Check Disc powoduje uszkodzenia danych systemowych
Użytkownicy zgłaszają problemy do Microsoftu
Producent nie odniósł się w żaden sposób do problemów z Windowsem
Grudniowa aktualizacja Windowsa 10 przyniosła nieoczekiwane problemy użytkownikom systemu Microsoftu. Z których jeden jest szczególnie niebezpieczny. Zwłaszcza że zazwyczaj robił coś dokładnie odwrotnego. Naprawiał system, zamiast go psuć, co ma miejsce obecnie przy próbie jego użycia.
Aktualizacja Windowsa przyczyną poważnego problemu
Tym, co udało się zepsuć najnowszej łatce do Windowsa 10, jest działanie narzędzia Check Disc, które powinno służyć naprawianiu uszkodzonych plików systemu. I wcześniej faktycznie działało w ten sposób. Niestety Windows w wersji 2004 oraz 20H2 będzie miał się zdecydowanie lepiej, jeśli nie uruchomimy tego popularnego narzędzia konserwacji systemu.
Fakt, że część użytkowników systemu Windows 10 nie zauważy różnicy w działaniu narzędzia, gdyż na co dzień z niego nie korzysta. Chkdsk, jak jest powszechnie nazywany, jest narzędziem wiersza poleceń, które nie posiada żadnego graficznego interfejsu. W związku z tym nie jest wykorzystywane przez większość użytkowników. Przynajmniej do czasu.
Problem w działaniu Chkdsk
Chkdsk jest wykorzystywane zazwyczaj w momencie, gdy nasz system przestaje prawidłowo działać. Jest to jak najbardziej poprawne wykorzystanie Check Disc, które w takich momentach może skutecznie uchronić nasz system przed katastrofą. Warto jednak korzystać z niego regularnie, co sprawi, że system operacyjny pożyje znacznie dłużej.
Z tą regularną konserwacją warto jednak trochę się wstrzymać. Wszystko przez to, że obecnie Chkdsk, zamiast naprawiać, psuje pliki. Po wykorzystaniu narzędzia zaczynają się pojawiać charakterystyczne niebieskie ekrany, które zwiastują rychłą śmierć naszego systemu. Później zwykle następuje zapętlone ponowne uruchamianie komputera.
Użytkownicy proszą Microsoft o pomoc
Wykonywałem rutynową konserwację systemu, uruchomiłem polecenie chkdsk c: / f z konsoli PowerShell w trybie administratora i ponownie uruchomiłem komputer. Wydawało się, że wszystko działa normalnie, ale po uruchomieniu programu chkdsk mój komputer samoczynnie uruchomił się ponownie.
Po restarcie program znowu próbował wykonać swoje zadanie, co znowu się nie powiodło. Kolejny restart skutkował wyświetleniem ekranu konsoli odzyskiwania systemu - można przeczytać w jednym z komentarzy opublikowanych przez użytkowników w Centrum Opinii.
Microsoft nie zabrał głosu w sprawie aktualizacji
Jak na razie próżno szukać odpowiedzi giganta z Redmond. Microsoft nie potwierdził dotąd problemów, które wywołuje aktualizacja, a co za tym idzie, nie odniósł się w żaden sposób do próśb o ich rozwiązanie. Miejmy nadzieję, że nastąpi to niebawem.