Podnoszący się Windows 10
Źródło: Unsplash

Masz Windowsa 10? Lepiej uważaj na aktualizacje, potrafi poważnie zaszkodzić komputerowi

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Sierpnia 2020

Microsoft uwielbia tradycję - ostatnia aktualizacja Windowsa 10 przyniosła wiele kolejnych problemów. Usterki okazują się jednak tym razem dość poważne. Niektórzy użytkownicy donoszą o spadku wydajności PCtów, a inni - o "niebieskim ekranie śmierci".

Nowa łatka do Windowsa, która nie działa, jak powinna? Niewiarygodne! Tak naprawdę to spodziewał się tego każdy, jednak skala zjawiska i tak zaskakuje.

Masz Windowsa 10? Lepiej uważaj

Microsoft przyzwyczaił uytkowników swojego flagowego systemu operacynego do dość częstych aktualizacji. Problem jednak w tym, że wraz z szybkością nie idzie jakość. Znaczna część łatek powoduje niemal zawsze u wielu użytkowników ogromne problemy uniemożliwiające normalnego korzystanie z komputera. Historia "łatania łatek" jest tu długa i skomplikowana, ale chyba ostatnim, pięknym przykładem na nieumiejętne zastosowanie aktualizacji mającej pierwotnie pomóc jest pożegnanie się z Windowsem 7. Ostatnia łatka do tego systemu operacyjnego miała definitywnie zakończyć jakiekolwiek wsparcie, ale okazało się, że u wielu użytkowników doszło do sytuacji w której... nie mogli oni wyłączyć komputerów.

Microsoft kontra aktualizacje odc. KB4566782

Choć w aktualnym przypadku problem nie jest aż tak spektakularny, to jednak warto zwrócić na niego uwagę, gdyż potrafi u niektórych spowodować dość spore szkody. Ostatnio wypuszczone dwie aktualizacje oznaczone numerami okazują się (co nie jest zaskakujące) stwarzać nowe problemy. Łatki pojawiły się w ramach Patch Tuesday, czyli inicjatywy Microsoftu zgodnie z którą w każdy drugi wtorek miesiąca do Windowsa 10 trafiają ulepszenia dedykowane nie tylko systemowi, ale również i pakietom Microsoftu czy innym programom. Użytkownicy donosza tym razem o nie lada usterkach - m.in. o zawieszaniu się systemu, problemami z siecią czy zmniejseniem stabilności całego PCta w postaci m.in. "haczenia" programów, poważnych spadków fpsów w grach czy zwyczajnym "muleniem się" komputera. Niektórzy twierdza także, że nowe aktualizacje powodują... tzw. "niebieskie ekrany śmierci", czyli owiane złą sławą błędy z Windowsem 10.

Obrazy techgame

Jak usunąć aktualizacje z Windows 10?

Oczywiście jeżeli wasz PC nie sprawia żadnych problemów i ostatnie łatki nie okazały się kolejnymi gwoździami do trumny, nie trzeba robić nic. W innym wypadku nie pozostaje nic innego, jak usunięcie wgranych już aktualizacji. Nie można bowiem zrobić nic innego. Jak jednak dokonać deinstalacji?

  1. Wejdź do Ustawień (np. poprzez menu "Start")
  2. Wejdź do sekcji "Aktualizacja i zabezpieczenia"
  3. Znajdź i kliknij na "Windows Update"
  4. Wybierz "Wyświetl historię aktualizacji" a potem "Odinstaluj aktualizację"

Tam należy znaleźć aktualizacje oznaczone numerami "KB4549951" i "KB4566782", a następnie je usunąć.

Następny artykuł