Techgame.pl
sprzęt medyczny

pixabay

Sprzęt medyczny narażony na ataki hakerskie! Wszystkiemu winne stare Windowsy

11 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Badania przeprowadzone przez niezależną firmę pokazują, że sprzęt znajdujący się na wyposażeniu szpitali narażony jest na ataki hakerskie. Wszystkiemu winne stare wersje Windowsa. Taka sytuacja może doprowadzić do tragedii!

Koncepcja IoT (Internet of Things) opiera się na idei zunifikowania różnych sprzętów elektronicznych do bycia połączonymi jedną, wspólną siecią, co zdecydowanie ma pomóc człowiekowi. Jednak ma to jeden poważny problem - w dobie powszechnych ataków hakerskich i problemów z utrzymywaniem prywatnych danych, IoT powoli przyczynia się do zwiększenia niebezpieczeństwa w sieci.

Stare Windowsy mogą być niebezpieczne!

Niezależna firma zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, czyli Pao Alto Networks, przeprowadziła badania dotyczące poziomu bezpieczeństwa sprzętu medycznego w szpitalach. Badaniom poddano 1.2 miliona sprzętów w USA znajdujących się w użytku w latach 2018-2019. Wyniki są naprawdę zatrważające, gdyż aż 83% badanych urządzeń korzysta z nieaktualnych już wersji systemu Windows, a głównie są to Windowsy XP i wciąż popularne "siódemki". Te ostatnie są pozornie nowe i nie powinny stanowić zagrożenia, ale w zeszłym roku Microsoft oficjalnie zakończył wspieranie tej wersji systemu. Oznacza to, że nie będą wydawane nowe aktualizacje, w tym te związane z bezpieczeństwem, chroniące przed każdego rodzaju włamaniami, przejęciami i infekcjami wirusowymi. Z tego względu Microsoft w zdecydowany sposób zaniżył wyniki najnowszych badań.

Szpitale powinny adaptować się do sytuacji

Sprzęt szpitalny powinien być regularnie sprawdzany i aktualizowany, szczególnie jeśli bazuje na systemach operacyjnych zewnętrznych firm. W badaniu wyróżniono przede wszystkim takie rodzaje urządzeń medycznych jak maszyny do mammografii czy aparaty do RTG, MRI, ale też sprzętu diagnostycznego. Według badań sprzęt IoT rozrósł się o 21,5% od 2018 do końca 2019 roku. Jest to naprawdę wysoki wynik, ale niesie za sobą konsekwencje. Przede wszystkim powinny mieć miejsce regularne kontrole. W wypadku luki w zabezpieczeniach łatwo o włamanie, kradzież wrażliwych danych osobowych, zmianę takich danych (które mogą przyczynić się nawet do pogorszenia stanu pacjenta, jeśli jego historia chorobowa zostanie zmanipulowana) czy wszelkie inne niepożądane działania. Liczmy na to, że badania te przyczynią się do zwrócenia uwagi na ten problem.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >