Windows 10
Źródło: Needpix

Microsoft kończy wsparcie dla... Windowsa 10? Część użytkowników nie będzie zadowolona

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Września 2020

Microsoft poinformował o zaprzestaniu wspierania kolejnej wersji systemu Windows. Tym razem niektórzy mogą się jednak nieźle zdziwić, bo chodzi tu o... Windowsa 10. Jest jednak pewien sposób, żeby korzystać z aktualnej wersji.

MIcrosoft nie przestaje pozbywać się niechcianych przez siebie wersji swojego flagowego systemu Windows. Nie ma się jednak co niepokoić, gdyż wystarczy aktualizacja oprogramowania i wciąż będziemy "aktualni".

Windowsy i ich wspieranie

Microsoft przy okazji wydania najnowszej wersji swojego flagowego systemu Windows opatrzonej numerkiem 10 zdecydował się na zaprzestanie wspierania wcześniejszych wersji. Najgłośniej było przede wszystkim o zakończeniu wypuszczania aktualizacji do Windowsa 7, który w tamtym czasie wciąż był jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Nie dziwiło więc postanowienie giganta z Redmond, aby rozdawać darmowe aktualizacje do "dziesiątki" wszystkim posiadaczom "siódemki". Pomiędzy Windowsem 7, a 1 była jeszcze mieszanie przyjęta "ósemka" i nowa informacja o zaprzestaniu wspierania kolejnej wersji systemu od razu skojarzyła się właśnie z nią. Okazuje się, że Windows 8 może jeszcze sporo pożyć, gdyż MS zdecydował się na opuszczenie... 10. A przynajmniej jednej z jej wersji.

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyWysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

2. Studentka przez telefon poprosiła mamę o pieniądze. Nie była świadoma, że słucha jej ktoś jeszcze

Microsoft się nie patyczkuje

Microsoft poinformował o zakończeniu wsparcia dla Windowsa 10 w wersji 1903 i dotyczy to wszystkich jego edycji - Home, Pro, Pro Education, Pro for Workstations, Enterprise, Education oraz IoT Enterpise. "Uśmiercanie" systemu oznacza tu przede wszystkim zrezygnowanie z wydawania kolejnych aktualizacji, w tym tak kluczowych, jak tych dotyczących bezpieczeństwa i prywatności. Z tego względu porzucone wersje systemu są niezwykle narażone na ataki hakerskie i niekoniecznie są w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwo w sieci. Wsparcie dla Windowsa 10 1903 zakończy się już 8 grudnia. "Te edycje po 8 grudnia 2020 roku przestaną otrzymywać aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Klienci, którzy skontaktują się z Microsoftem po tym terminie, zostaną poinstruowani, by zaktualizować swoje urządzenie do najnowszej wersji systemu Windows 10, która będzie dalej wspierana" - wyjaśnia Microsoft.

Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Czytaj dalej

Jak się chronić?

Użytkownicy Windowsa 10 w wersji 1903 mogą go aktualnie zaktualizować do wersji 1909. Niestety, ostatnia wielka aktualizacja z maja tego roku nie jest jeszcze dostępna dla posiadaczy wszystkich PCtów. Mimo to zgadujemy, że rychły koniec wersji 1903 zwiastuje nam to, że wielki update opatrzony numerem 2004 zacznie być dostępny w końcu dla wszystkich. 2004 to wielka aktualizacja z maja, a Microsoft przyzwyczaił nas, że wypuszcza po dwie tego typu na rok. Kolejna pojawi się zapewne na jesień, jednak ostatnie przecieki pokazują nam, że tym razem nie otrzymamy nic przełomowego, a kolejna już aktualizacja z wiosny 2021 roku może trafić do nas opóźniona, czyli dopiero na jesień 2021. MIcrosoft bowiem szykuje się do wydania Windowsa 10X, więc prace nad poprzednimi wersjami niestety mogą się przeciągnąć.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Całe życie dokarmiała bezdomne psy. Kiedy odeszła, na pogrzebie zjawili się niespodziewani goście
  2. Liczyły się sekundy, Karol Strasburger uratował życie córki. Mało kto zna 1 fakt z jego życia
  3. Amerykanie testują nową potężną broń. Cały świat drży w posadach
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Gdzie dochodzi do największej liczby zakażeń koronawirusem? Eksperci podali odpowiedź

Następny artykuł