Windows 98
Źródło: https://copy.sh/v86/?profile=windows98

Windows obchodzi dziś niezwykłe święto. Pamiętacie wszystkie wersje kultowego systemu?

Kuba WielochKuba Wieloch
21 Listopada 2020

System Windows obchodzi dziś huczne 35 urodziny. Dokładnie 20 listopada 1985 roku światło dzienne ujrzała pierwsza wersja Windowsa.

Windows to największe dziecko sukcesu firmy Microsoft. Gigant z Redmond przez długi czas był w zasadzie monopolistą na światowym rynku softwarowym dla PC. Sprawa była o tyle poważna, że doszło nawet do głośnych pozwów sądowych, a Bill Gates otrzymał poważne oskarżenia.

35 urodziny Windowsa

Jak się jednak okazało, nawet skandale i groźby wielkich kar nie przeszkodziły amerykańskiej firmie w odniesieniu jednego z największych sukcesów w historii biznesu. Bo jakby nie patrzeć, Windows jest z nami już od 35 lat i nie zapowiada się na to, abyśmy mieli przejść na inne, konkurencyjne systemy, bo nie ma ich wciąż zbyt wiele.

Tak naprawdę, mamy do wyboru raptem 3 systemy, z czego jeden z nich (MacOS) jest dedykowany, pod sprzęt Apple, natomiast Linux jest przeznaczony w głównej mierze dla programistów, bardziej zaawansowanych w tematyce IT. Windows natomiast, wciąż jest systemem prostym i przystępnym dla każdego.

  1. Archeolodzy donoszą o wyjątkowym odkryciu. Uważano, że znalezisko jest tylko legendą
  2. Media obiegły informacje o rzekomym zdjęciu Dody całującej się z przystojnym blondynem. Mężczyzna wyznał jej miłość, już zablokował swoje konto
  3. Wielki skandal w Watykanie. Papież Franciszek polubił zdjęcie "dla dorosłych" na Instagramie, wszczęto śledztwo

Początki nie były obiecujące

Warto jednak wspomnieć o tym, że nie zawsze tak było. Pierwszy system Microsoftu – Windows 1, był przyjęty bardzo chłodno i nie zapowiadało się na to, żeby miał stanowić rewolucję. Następne odsłony systemu, okazały się jednak strzałem w 10, przede wszystkim dzięki modularności i prostemu, okienkowemu modelowi, który był zdecydowanie bardziej przystępny niż systemy tekstowe.

Prostota i użyteczność

Oprawa graficzna od zawsze stanowi słynny trademark Windowsa. Przez wiele lat się zmieniała i poprawiała, jednakże zawsze była przykładem prostoty i użyteczności. Dzięki temu, każdy nowy użytkownik PC, mógł z łatwością przyzwyczaić się do interfejsu i znaleźć podstawowe programy biurowe. Bo trzeba pamiętać, że system Windows w znacznej mierze przyczynił się do informatyzacji przestrzeni biurowych.

Rzecz jasna, znajdą się zawsze złośliwi, którzy wypomną masę krytycznych błędów w poszczególnych odsłonach systemu Microsoftu. Rzeczywiście, nie wszystkie wersje Windowsa były systemami stabilnymi, aczkolwiek firma wciąż dąży do perfekcji. Wszak, konsument z roku na rok jest coraz bardziej świadomy i mniej chętny do wybaczania. Dlatego też, firma stara się bardzo szybko naprawiać łatkami wszelkie wadliwe aktualizacje lub błędy systemowe.

Wszystkie wersje Windowsa

Dla przypomnienia, warto wymienić wszystkie wersje Windowsa, które ukazały się na przestrzeni tych 35 lat:

1. Windows 1

2. Windows 2

3. Windows 3

4. Windows NT 3.5

5. Windows 95

6. Windows NT 4.0

7. Windows 98

8. Windows 2000

9. Windows XP

10. Windows Vista

11. Windows 8

12. Windows 10

Niech nam żyje 100 lat

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć firmie Microsoft jeszcze większych sukcesów, co rzecz jasna przyniesie nam spore profity, w postaci jeszcze lepiej działającego systemu.

Następny artykuł