Techgame.pl
kod hakerzy

Unsplash

Poważna luka w zabezpieczeniach Windowsa. Jeśli masz "siódemkę" - nie mamy dobrych wieści

25 Marca 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Microsoft wyjątkowo powiadomił z wyprzedzeniem o nowej luce w zabezpieczeniach swojego systemu. Dzięki zainfekowanej czcionce możemy narazić się na poważne problemy. Uważajcie na podejrzane dokumenty.

Microsoft raczej nie mówi o lukach w zabezpieczeniach swoich systemów przed załataniem problemu. Tym razem jednak firma zdecydowała się wykonać taki krok, a na jego naprawdę niektórzy mogą nie doczekać się wcale.

Hakerskie czcionki

Wspomniana luka w zabezpieczeniach dotyczy systemów Windows 7, Windows 8.x, Windows 10, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 i Windows Server 2019. Choć firma powiadamia o problemach z zabezpieczeniami po tym, jak już je wyeliminuje, to tym razem Microsoft zdecydował się ostrzec użytkowników - hakerzy i oszuści już wykorzystują problem dotyczący bibliotek Adobe Type Manager Library, które wykorzystywane są do obsługi czcionek. 

Zachowajmy ostrożność

Infekcja komputera poprzez czcionkę polega na tym, że użytkownik odpala plik (choćby dokument) z daną czcionką i w zasadzie brama od razu staje się otwarta dla hakera. Od tego momentu haker może za pomocą kodowania w dowolny sposób grzebać w naszym systemie, a co za tym idzie - istnieje ryzyko, że zdobędzie nasze dane osobowe czy poufne dokumenty lub inne, cenne materiały. Dlatego przestrzegamy, aby do czasu wyeliminowania problemu nie otwierać dokumentów wysłanych przez nieznajome osoby lub takich, które znaleźliśmy gdzieś w internecie, na jakiejś podejrzanej stronie. Haker uzyskuje dostęp do komputera nawet wtedy, gdy wyświetlimy podgląd pliku w Eksploratorze Windows, więc trzeba się mieć na baczności. Chyba, że ma się Windowsa 7...

W tym roku Microsoft zawiesił wsparcie dla systemu Windows 7 oznajmiając wszem i wobec, że najrozsądniej będzie przejść na najnowszą wersję , czyli "dziesiątkę". Zakończenie wsparcia oznacza brak aktualizacji, więc posiadacze Win 7 nie doczekają się naprawienia problemu z hakowaniem przez czcionki. Dlatego tylko posiadacze różnych wersji Windowsa 8 i 10 otrzymają automatyczną aktualizację, która naprawi problem.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >