Techgame.pl
Windows

flickr

Windows XP był plagiatem? Wyglądał łudząco podobnie

28 Września 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Windows XP to jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych w historii. Do dziś możemy spotkać go w zaskakująco sporej liczbie maszyn. Teraz jednak dowiedzieliśmy się o paru ciekawostkach z czasów powstawania legendy.

Microsoft i Apple to kiedyś tak wielcy rywale jak Hannibal i Rzym. Ich starcia przeszły w zasadzie do historii, a Apple wielokrotnie śmiało się, że gigant z Redmond "kradnie" ich pomysły. Okazuje się, że coś w tym rzeczywiście może być.

Windows XP wyciekł?

Cała historia tak naprawdę zaczęła się przed paroma, gdzie, zdaniem wielu internetowych źródeł, na popularnym internetowym forum (będącym czasami "ciemną" strefą internetu) 4chan zaczął hulać kod źródłowy legendarnego systemu Microsoft, czyli Windows XP. Tak, na 4chanie bez problemu da się znaleźć dostępny do pobrania kod źródłowy, co ma swoje olbrzymie wady i zalety. Choć dla szarego użytkownika PCtów taka informacja wiele nie mówi, dostęp do źródła XP pozwala na rzeczywiste wskrzeszenie historycznego systemu i jego dostosowanie do dzisiejszych potrzeb. Nie ma co ukrywać, że Windows XP był jednym z najdłużej funkcjonujących systemów Microsoftu. Oznacza to, że w stosunku do takiego Win 98, na XP pojawiło się znacznie więcej gier, różnego rodzaju programów i zewnętrznych aplikacji pozwalających na dostosywanie systemu do własnych potrzeb. Nie zdziwiłbym się, gdyby niedługo światło dzienne ujrzała nowoczesna wersja tego oprogramowania.

Użytkownicy mogą szaleć

Tak jak wspomniałem wyżej - ogólny dostęp do kodu źródłowego Windowsa XP to nie tylko wielka okazja, ale też olbrzymia odpowiedzialność. Nawet dziś, po 19 latach od pojawienia się tego systemu na rynku, jest on zainstalowany na wielu urządzeniach, szczególnie w różnego rodzaju placówkach, czyli na poczcie, zapewne również w części szkół czy innych urzędów. Zgodnie z oficjalnymi danymi XP obecny jest nawet na więcej niż jednym komputerze PC na sto, co jest wynikiem lepszym niż inny nieśmiertelny system, czyli Ubuntu. Oprócz rzeczywistego wskrzeszenia systemu, pojawiają się także zagrożenia. Kod źródłowy to wgląd w całe jądro oprogramowania, czyli także we wszelkiego rodzaju luki w zabezpieczeniach. Pozwala to na opracowanie wirusów i innych szkodliwych narzędzi, które mogą wyrządzić spore szkody na współczesnych systemach XP, szczególnie, że nie jest on od dawna wspierany. Liczymy jednak, że do tego nie dojdzie. 

Microsoft kontra Apple

Historyczne potyczki Apple kontra Microsoft są znane i do dziś. Nie bez powodu Apple potrafiło jawnie, w trakcie swoich oficjalnych konferencji czy prezentacji zakpić z firmy Billa Gatesa (ówczesnego właściciela, rzecz jasna). Na szczęście gigant z Redmond się tym aż nie przejmował, jednak ostatni wyciek kodu źródłowego legendarnego systemu daje nam wgląd w proces powstawania XP. Internauci znaleźli tam informacje o motywach, które MS rozważał jako głównych skórek dla Windowsa XP. Choć ostatecznie doczekaliśmy się klasycznego już wyglądu, niektóre propozycje programistów potrafią zaskoczyć. Na jednej z nich możemy zobaczyć system łudząco podobny właśnie do MacOS, a konkretniej - interfejsu Aqua. Specyficzne bąbelki bardzo mocno kojarzą się nam właśnie z Apple, ale wygląda na to, że i Microsoft rozważał takie inspiracje. Zgadujemy, że nie chciano, aby gigant z Cupertino miał jawne powody do wyszydzania Microsoftu i dlatego motyw ten nigdy nie ujrzał światła dziennego. Zobaczyć go możecie poniżej.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >